Pożyczki dla bezrobotnych – jak brak pracy wpływa na zdolność kredytową

Martwisz się swoja sytuacją finansową i od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy? A może twoje dochody nie są dobrze udokumentowane, bo pracujesz na podstawie tzw. umowy śmieciowej.  Zdajesz sobie sprawę, że banki niechętnie udzielają kredytów osobom mało wiarygodnym finansowo. Dlatego warto sprawdzić czym charakteryzuje się oferta instytucji finansowych.

Zdolność kredytowa osoby bezrobotnej

Główny Urząd Statystyczny ostatnio odnotował rekordowo niskie bezrobocie – 7,0 % – szczególnie w województwach, gdzie ten problem był najpoważniejszy. Jednak sytuacja na rynku pracy nie jest w dalszym ciągu zadowalająca.

Wiele osób w kraju pracuje na umowy zlecenie lub o dzieło, przez co mają niewielkie szanse na kredyt. Konsument przy takiej umowie posiada niższą pensję i ponosi większe koszty zaciąganego kredytu.

Jeżeli chcemy ubiegać się o kredyt, najlepiej jest posiadać różne dokumenty potwierdzające nasze dochody, historię przelewów lub wiadomość od pracodawcy, który poświadcza nasze zatrudnienie w przyszłości. Banki przed zaakceptowaniem wniosku muszą poznać naszą zdolność kredytową, aby mieć pewność, że raty zadłużenia będą spłacane w określonym terminie.

Czy instytucje pozabankowe udzielają pożyczek bezrobotnym

Osoby bezrobotne muszą szukać różnych sposobów na pilne zdobycie gotówki. Kiedy okazuje się, że banki nie są w stanie zapewnić kredytu, niejedna osoba zastanawia się co zrobić. Niestety nie zawsze mamy możliwość znalezienia ponownie pracy, w krótkim czasie.

Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek dla bezrobotnych. Ich wymogi nie są tak rygorystyczne jak w przypadku banków, dlatego cieszą się popularnością. Pożyczki pozabankowe charakteryzują się szybkością, prostymi regułami, elastycznością i minimalnymi formalnościami. Innowacyjnym pomysłem są pożyczki online, gdzie pieniądze możemy dostać nawet w przeciągu 15 minut.

Jednak warto zastanowić się nad wyborem pożyczki, kiedy straciliśmy pracę i nie dysponujemy dużymi oszczędnościami. Konsument powinien pamiętać, że raty należy spłacić w ustalonym terminie. Przy opłacaniu zadłużenia żadna instytucja nie będzie brała pod uwagę tego, że nie mamy stałego dochodu. Należy więc realnie ocenić swoje możliwości finansowe.

Pożyczka pod zastaw lub pożyczka z poręczycielem dla bezrobotnych

Dla instytucji finansowych osoba bezrobotna nie jest korzystnym klientem. Mają one świadomość, że taka osoba nie będzie w stanie spłacić większej pożyczki niż takiej jaką zaciągnęła. Firmy pożyczkowe chcą mieć jakiekolwiek poświadczenie, że w przyszłości pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić zadłużenie. Jednym z rozwiązań jest wtedy pożyczka z poręczycielem dla bezrobotnych lub pod zastaw.

Przy pożyczce pod zastaw, pożyczkobiorca musi zastawić jakiś wartościowy przedmiot. Jest to gwarancja dla pożyczkodawcy, że osoba będzie w stanie uregulować spłatę należności. Natomiast w sytuacji nieunormowania zobowiązania, dana rzecz staje się własnością instytucji.

Kolejną formą zabezpieczenia, w razie braku spłaty zadłużenia, jest pożyczka z poręczycielem. Polega na tym, że poręczyciel zobowiązany jest do spłaty rat w przypadku gdy dłużnik nie wywiązuje się z umowy.
_________________________________________
¹ https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/stopa-bezrobocia-w-latach-1990-2017,4,1.html