W przeciwieństwie do banków, firmy pożyczkowe ryzykują utratę własnego kapitału, a to może mieć dla nich bolesne skutki. Egzekwowanie zaległych zobowiązań od nierzetelnych klientów wcale nie jest łatwe. Dlatego tym bardziej nie dziwią środki ostrożności, jakie towarzyszą selekcji potencjalnych klientów.
Kryterium wieku
Przy procesie składania wniosku w instytucji pozabankowej duże znaczenie odgrywa wiek klienta. Odnosi się to szczególnie do osób, które decydują się na pożyczkę ratalną i muszą podołać spłacie długoterminowego zobowiązania. Takim decyzjom powinna towarzyszyć dokładna analiza naszych możliwości finansowych, w oparciu o nasze dochody i wydatki. Jeśli wiemy, że podołamy konsekwentnemu spłacaniu większej sumy, możemy zastanowić się nad złożeniem wniosku.
Firmy pożyczkowe bardzo precyzyjnie określają wiek swoich potencjalnych klientów. Przez to osoby, które dopiero wchodzą w pełnoletniość mogą mieć problem z uzyskaniem pożyczki. W przypadku osób starszych również mogą występować problemy z uzyskaniem pieniędzy w instytucjach pozabankowych. Zdarza się, że są wykluczane, ponieważ ich emerytura może być uznana za niewystarczające źródło dochodów. Istnieje też obawa, że taki pożyczkobiorca nie spłaci wszystkich rat i zostawi po sobie dług. Niestety jak widać wiek też jest czynnikiem, który wpływa na przyznawalność pożyczek. Może to być krzywdzące dla wielu osób. Na szczęście niektóre firmy pożyczkowe dopasowują skalę wieku tak, aby obejmowała bardzo dużą grupę potencjalnych klientów.
Stałe dochody
Firmy pożyczkowe biorą pod uwagę także inne elementy. Chodzi tu m.in. o posiadanie stałych dochodów. Wybierając firmę pożyczkową należy sprawdzić, co rozumie pod pojęciem źródła dochodów. Może to mieć znaczenie dla wielu pożyczkobiorców. Nie wszystkie firmy pożyczkowe wymagają od swoich klientów umowy o pracę. Niektóre uwzględniają także inne rodzaje umów oraz alimenty lub emerytury jako podstawę do udzielenia nam pożyczki.
Instytucje pozabankowe biorą też pod uwagę to, czy posiadamy polskie obywatelstwo. Dzieje się tak, ponieważ konsekwencje niespłaconych pożyczek ciężko jest egzekwować od osób, które nie mieszkają na stałe na terenie Polski. Instytucje pozabankowe nie mogą zatem wziąć na siebie tego ryzyka i wprowadzają taki wymóg.
Pożyczki online dla rzetelnych
Motywacje klientów instytucji finansowych są bardzo różne. Niekiedy muszą oni sprostać nagłym wydatkom. Czasem zaś wypełniają wniosek wówczas, gdy brakuje oszczędności, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo często spotykają się z odmowną decyzją, ponieważ zdaniem pożyczkodawcy nie będą w stanie spłacić kolejnych rat. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach warto poprawić swoją płynność finansową, zanim zdecydujemy się na wnioskowanie o pożyczkę.
Wbrew pozorom nie jest to działanie na szkodę klienta lub wyraz niechęci i nieprzychylności. Jak się okazuje, warunki otrzymania pożyczki ratalnej są bardzo wymagające nie bez powodu. Firmy pożyczkowe sprawdzają, czy ich potencjalni pożyczkobiorcy figurują w rejestrach dłużników. Jeśli faktycznie znajdują się w którejś z tych baz danych, mogą mieć problem ze spłatą kolejnej pożyczki. Dlatego negatywna decyzja może nas uchronić przed kolejnym zobowiązaniem, które zamiast pomóc może przynieść wyłącznie szkody.