Zarządzanie domowym budżetem wcale nie jest proste. Szczególnie, kiedy zdarzają nam się nagłe wydatki, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Wtedy w naszej głowie rodzi się pomysł zaciągnięcia pożyczki, które obecnie są na wyciągnięcie ręki. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że niektórzy z nas nie potrafią pożyczać odpowiedzialnie.
Pojęcie spirali zadłużenia
Do zjawiska spirali zadłużenia dochodzi wtedy, gdy rośnie liczba zaległości finansowych, których nie spłacamy w terminie. W takiej sytuacji podstawowym błędem jest zaciąganie kolejnych pożyczek ratalnych, które mają rzekomo pomóc w spłaceniu chociaż części długu. Bardzo często klienci korzystają z tej metody do czasu, aż kolejne firmy odmówią pożyczenia gotówki.
W spirali zadłużenia można się znaleźć niezwykle szybko – szczególnie, jeśli mamy swobodny stosunek do pieniędzy. Początkowo może nam się wydawać, że zaciągnięcie jednego zobowiązania na spłatę poprzedniego jest dobrym pomysłem, ale nim się obejrzymy, będziemy brać ósmą pożyczkę na uregulowanie siódmej. To błędne koło. Gdy w końcu zorientujemy się, że finansowa pętla do reszty nas pochłonęła, będzie już za późno, by z niej wyjść, gdyż nie unikniemy konsekwencji niespłaconych pożyczek.
Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?
Chociaż spirala zadłużenia jest realnym zagrożeniem, to można jej uniknąć. Przede wszystkim jeśli mamy problemy ze spłatą zadłużenia, musimy działać. Kłopotów z regulowaniem zobowiązań nie wolno bagatelizować. Bardzo ważny jest kontakt z firmą pożyczkową, która zdecydowała się przyznać nam wsparcie finansowe. Jeżeli nie odpowiada nam wysokość rat lub termin ich spłaty, to warto porozmawiać o tym z pożyczkodawcą i renegocjować warunki. Nikomu przecież nie zależy na tym, abyśmy wpadli w finansową pułapkę.
Jeśli już znajdziemy się w trudnej sytuacji, a stos wezwań do zapłaty będzie rósł, nie wpadajmy w panikę. Ważna jest trzeźwa ocena naszego położenia. Należy realnie podejść do naszych potrzeb i możliwie jak najbardziej ograniczyć wydatki. Dobrym sposobem jest sporządzenie listy stałych opłat, która podpowie nam, jak wygląda nasz budżet i jaką wolną kwotą dysponujemy. W trudnym finansowo okresie powinniśmy zrezygnować z przyjemności i skupić się na regulowaniu zadłużeń.
Zawsze powinniśmy wychodzić z założenia, że przyszłości nie można przewidzieć, a ostrożności nigdy dość. Nawet najbardziej odpowiedzialny pożyczkobiorca szybko może wpaść w finansowe tarapaty, bo nierzadko mały dług zmienia się w duży kłopot.