Czym jest social lending?
Pożyczki społecznościowe pojawiły się na polskim rynku finansowym w 2008 roku. Było to wynikiem zapotrzebowania na tego typu usługi, gdyż banki wysoko ustawiły poprzeczkę dla swoich klientów i mało kto był w stanie spełnić warunki konieczne do uzyskania kredytu. Social lending polega na zawieraniu transakcji pomiędzy dwiema osobami fizycznymi – jedna z nich jest inwestorem i udziela pożyczki drugiej osobie, która potrzebuje wsparcia finansowego. W tym celu tworzone są specjalne serwisy internetowe – to tam spotykają się zainteresowane transakcją strony.
Wątpliwe bezpieczeństwo pożyczek społecznościowych
Wśród zalet pożyczek społecznościowych wyróżnia się:
- Formalności ograniczone do minimum
- Oferty dostępne w internecie
- Elastyczne warunki umowy
- Warunki pożyczki ustalane między stronami
Kiedy potrzebujemy wsparcia finansowego, tego typu oferty mogą wydawać nam się atrakcyjne, lecz często nasze problemy mogą rozwiązać pozabankowe pożyczki ratalne. Między tymi usługami jest kilka różnic. W przypadku pożyczek społecznościowych pomimo podpisania umowy nie mamy pewności, od kogo pożyczamy i w jaki sposób osoba ta będzie z nami współpracowała. Polskie prawo niestety wciąż ma wiele luk, które wykorzystują finansowi oszuści, wpędzając drugą stronę w kłopoty, mogące doprowadzić nawet do spirali zadłużenia. Inaczej sprawa wygląda z firmami pożyczkowymi. Naturalnie tutaj również trafiają się nieuczciwi gracze, lecz przynajmniej mamy możliwość zweryfikowania pożyczkodawców przed podpisaniem umowy.
Pożyczka pozabankowa lepsza od prywatnej?
Jak pisaliśmy powyżej, zarówno pożyczka pozabankowa, jak i prywatna są bardzo podobne pod wieloma względami. Jednakże najważniejszym kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze zobowiązania powinno być nasze bezpieczeństwo. Pożyczki prywatne są jak loteria – być może trafimy na uczciwego pożyczkodawcę, ale nikt nie może nam tego obiecać. Istnieje także druga strona medalu – inwestorzy również nie mają żadnej gwarancji, że ich klient jest uczciwy. W przypadku pożyczek pozabankowych możemy czuć się bezpieczni. A nawet jeśli mamy wątpliwości, to wiarygodność pożyczkodawcy możemy szybko zweryfikować. Jak sprawdzić uczciwość firmy pożyczkowej? Swoją pomocą służą takie bazy jak KRS, KNF lub ZFP – wszystkie te serwisy prowadzą wiarygodny spis firm, którym możemy zaufać. Po takiej weryfikacji na pewno unikniemy ryzyka, biorąc pożyczkę na raty.