Konsolidacja zadłużenia – czym jest i komu ma służyć?
Konsolidacja zadłużenia to jeden ze sposobów na restrukturyzację długów. Polega on na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jedno, którego raty będą mniejsze. W wyniku konsolidacji czas spłaty naszej pożyczki wydłuży się, co będzie dla nas korzystniejsze. Niestety należy mieć na uwadze to, że zmiana warunków świadczenia pieniężnego powoduje zaciągnięcie nowego zobowiązania. To właśnie za jego pomocą zostają wyrównane zaległości z wcześniejszych pożyczek.
Czy możemy skonsolidować pożyczki z instytucji pozabankowych?
Mimo, że pożyczka pozabankowa jest świetną alternatywą dla pożyczek prywatnych, a asortyment firm świadczących usługi finansowe jest bardzo bogaty, trudno w nim odnaleźć pożyczkę konsolidacyjną. Nie warto jednak załamywać rąk, ponieważ na rynku finansowym sporo jest pożyczek ratalnych. Mogą one pełnić funkcje podobną do kredytów konsolidacyjnych. Dzięki nim w łatwy sposób zapanujemy nad zobowiązaniami.
Wybierając pożyczkę ratalną sami decydujemy o wysokości rat i okresie kredytowania. Pozwoli nam to dopasować zadłużenie do naszych możliwości, a przede wszystkim spłacić ciążące na naszych barkach świadczenia. Miesięczna rata nowej wierzytelności będzie mniejsza niż łączna suma rat wcześniejszych pożyczek.
Konsolidacja kredytu – jak połączyć zobowiązania bankowe?
Konsolidacja długów zdecydowanie lepiej wygląda po stronie banków. Instytucje te oferują kredyt konsolidacyjny, który łączy wszelkie zobowiązania w jedno. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każdy bank wyjdzie do nas z ofertą łączenia zadłużeń. Sporo z nich świadczy taką usługę, jednak odbywa się to na zasadzie współpracy z BIK. Dodatkowe świadczenie pieniężne może nie zostać nam przyznane, jeśli nasza historia kredytowa przedstawia się niekorzystnie.
Kredytem konsolidacyjnym możemy spłacić tradycyjne kredyty bankowe i debety na kartach, jednak gdy będziemy chciali skonsolidować pożyczki pozabankowe może pojawić się problem. Banki niechętnie spłacają takie zobowiązania. Warto pamiętać, że zobowiązanie należy skonsolidować zanim pojawią się notowane opóźnienia w spłacie długu. Jeśli tego nie zrobimy zwykłe pożyczki online czy chwilówki nam nie pomogą, jedynym rozwiązaniem będzie pożyczka pod zastaw (zastawiamy nieruchomość lub samochód) lub z gwarantem (pożyczkę musi poręczyć osoba trzecia, która w razie występujących po naszej stronie kłopotów, spłaci za nas zobowiązanie).
Wyróżniamy kredyt konsolidacyjny:
- hipoteczny – przyznawany jest na dłuższy okres. Wyższe sumy gwarantują niższe oprocentowanie. Konieczne jest zabezpieczenie w postaci hipoteki czy gwaranta;
- gotówkowy – przyznawany na krótki okres z mniej korzystnym oprocentowaniem. Nie wymaga zabezpieczenia.
Odszkodowanie za konsolidację kredytu – kiedy możemy je otrzymać?
Jeśli problemy finansowe sprawiły, że dorobiłeś się kilka aktualnych kredytów, pewnie postawiłeś na ich konsolidację. Nawet jeśli udało ci się spłacić zadłużenia na czas dzięki kompresji zobowiązań, możesz ubiegać się o odszkodowanie za konsolidację. Przysługuje ono wszystkim tym, którzy będąc w podbramkowej sytuacji, skorzystali z niekorzystnej i mającej wyłudzić od nas pieniądze oferty konsolidacyjnej banku.
O odszkodowanie za konsolidację kredytu możemy ubiegać się nawet długo po spłaceniu zobowiązania. Nie musimy posiadać dokumentów potwierdzających nawiązanie transakcji z firmą, wystarczy jedynie abyśmy pamiętali, w którym banku braliśmy pożyczkę. Cały proces ubiegania się o niemałe pieniądze (do 3000 zł) polega na przekazaniu praw do roszczenia kancelarii prawniczej. Dzięki temu zyskuje ona dostęp do wszelkich kopii dokumentów bankowych z naszym nazwiskiem i bardzo szybko rozwiąże sprawę. Odszkodowanie dostaniemy w 3 dni.