Pożyczki pod hipotekę – czym są?
W przeciwieństwie do pożyczki na raty, pożyczka pod hipotekę wymaga zabezpieczenia. W związku z powyższym, w umowie jest zapis, który umożliwia zastawienie nieruchomość. Może nią być dom, mieszkanie czy działka. Bardzo często tego rodzaju pożyczka jest jedynym ratunkiem dla osób, które posiadają negatywną historię kredytową i nie dostaną tradycyjnego kredytu gotówkowego w banku.
Kto może udzielić pożyczki hipotecznej? Wyłącznie SKOK-i, banki oraz specjalne fundusze, które zajmują się udzielaniem tego typu produktów finansowych. Informacja o podmiotach, które mogą udzielać pożyczek hipotecznych zawarta została w ustawie o kredycie hipotecznym, który definiuje warunki przydzielenia tego świadczenia. Ustawa weszła w życie 22 lipca 2017 roku. Jeśli zauważymy, że jakaś instytucja oferuje nam pożyczkę pod hipotekę, a nie jest bankiem lub SKOK-iem, powinniśmy zachować ostrożność.
Do kogo skierowane są pożyczki pod hipotekę?
Pożyczki pod hipotekę mają swoich adresatów. Mogą nimi być przedsiębiorstwa, osoby fizyczne, w trudnej sytuacji finansowej – tym emeryci czy renciści. Co istotne, pożyczki pod hipotekę skierowane są przede wszystkim do osób ze złą zdolnością kredytową, których historia kredytowa okazała się niezadowalająca dla pożyczkodawcy.
To właśnie takim osobom trudno jest ubiegać się o tradycyjną pożyczkę. Dzięki zastawieniu nieruchomości mogą one dostać dokładnie tyle gotówki, ile potrzebują.
Jak wygląda zawarcie umowy pod zastaw nieruchomości?
Umowa pod zastaw mieszkania czy innej nieruchomości może przybrać jedną z dwóch form. Pierwszą z nich jest dokument, w którym pożyczkobiorca zaznacza, że jeśli nie spłaci na czas pożyczki, wtedy jego zastawione lokum staje się własnością pożyczkodawcy. Druga forma to zawarcie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Pożyczkobiorca ma prawo odkupu mieszkania czy domu po upływie określonego czasu i spełnieniu określonych warunków.
Przed podjęciem decyzji dotyczącej wzięcia pożyczki pod zastaw nieruchomości warto się zastanowić, czy jest nam ona rzeczywiście potrzebna. Czasem przez naszą nieuwagę możemy sprzedać mieszkanie za dużo niższą wartość niż rynkowa, a później tego żałować.
Odwrócona hipoteka – co kryje się pod tym pojęciem?
W terminologii pożyczkowej znajduje się pojęcie “odwrócona hipoteka”. To usługa finansowa, która zezwala na zamianę nieruchomości w płynne środki finansowe wykorzystywane na potrzeby prywatnych świadczeń emerytalnych.
Odwrócona hipoteka umożliwia posiadaczowi nieruchomości na uwolnienie majątku w niej zgromadzonego, jednocześnie do zachowania prawa do korzystania z zamieszkiwanego domu czy mieszkania. Tym samym niepłynne aktywo staje się źródłem płynnych środków pieniężnych wykorzystywanych do konsumpcji przez osoby w wieku emerytalnym. Prościej mówiąc, osoby starsze, które sięgają po pożyczkę deklarują, że z chwilą swojej śmierci właścicielem zastawionej nieruchomości staje się pożyczkodawca. Do czasu swojej śmierci mogą one zarządzać lokalem.
Pożyczki pod hipotekę a pożyczki online
Często zastawienie nieruchomości stanowi jedyny sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki. Dobrze jest jednak dokładnie przeanalizować naszą decyzję, ponieważ za pomocą jednego podpisu możemy stracić dom czy mieszkanie. Pożyczka pod hipotekę pomoże tylko na chwilę, a my i tak zostaniemy z zadłużeniem, co więcej, bez prawa do naszego lokum.
Jeśli potrzebujemy pieniędzy, a nasza zdolność kredytowa nie pozwala na wzięcie kredytu, warto sięgnąć po produkty instytucji pożyczkowych. Te działają w oparciu o minimum formalności i na korzystnych dla klienta zasadach. Co więcej, wnioski swoich klientów analizują indywidualnie, dlatego każdy aplikujący może liczyć na pozytywną decyzję kredytową.