Jak napisać prośbę o rozłożenie długu na raty? Podanie o rozłożenie długu na raty powinniśmy skierować do naszego pożyczkodawcy lub windykatora. Powinny się w nim znaleźć informacje dotyczące naszej pożyczki oraz uzasadnienie naszej prośby. Ważny jest także podpis, który nada ważność pismu. Jeśli pożyczkodawca nie zgodzi się na rozłożenie długu na raty, możemy sięgnąć po pożyczkę dla zadłużonych. Jakie trzeba spełnić warunki, aby się o nią ubiegać?
Kiedy złożyć podanie o rozłożenie długu na raty?
Nie każdy pożyczkobiorca radzi sobie ze spłatą zadłużenia powstałego w wyniku np. niespłacenia pożyczki na raty. Warto w takim momencie skontaktować się z naszym pożyczkodawcą. Pomoże on dopasować do naszej obecnej sytuacji finansowej rozwiązanie, które mimo wszystko pozwoli zachować nam dobrą zdolność kredytową.
Możemy skorzystać z przedłużenia terminu oddania gotówki czy wakacji kredytowych. Warto również zainteresować się napisaniem podania o rozłożenie długu na raty. Dzięki temu nasz wierzyciel pozna obecną sytuację finansową i przychylniej podejdzie do sprawy. Nie możemy mieć jednak pewności, że nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Zależy to od wielu czynników, np. wysokości naszego długu.
Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty?
Jeśli podjęliśmy decyzję związaną z napisaniem podania, warto wiedzieć, jak napisać prośbę o rozłożenie długu na raty. Przede wszystkim dokument powinniśmy napisać samodzielnie. Powinny zostać w nim zawarte:
- miejscowość i data sporządzenia pisma;
- nasze dane, w tym imię i nazwisko, PESEL, adres;
- numer sprawy naszego zadłużenia, np. numer umowy pożyczki, z którą zalegamy;
- dane wierzyciela;
- zdanie wyrażające prośbę o rozłożenie długu na raty;
- nasza propozycja spłaty długu;
- uzasadnienie wniosku;
- podpis.
Pamiętaj: podanie o rozłożenie długu na mniejsze raty możesz złożyć nawet po otrzymaniu monitów czy znalezieniu się w Krajowym Rejestrze Długów. Co więcej, wniosek o rozłożenie długu na raty możesz złożyć zarówno u swojego pożyczkodawcy, jak i w firmie windykacyjnej. Istotne jest, aby zrobić to jeszcze przed tym, gdy sprawą zajmie się komornik.
Wniosek o rozłożenie długu na raty – uzasadnienie
Kluczowym elementem naszego podania powinno być uzasadnienie. Pożyczkodawca musi dokładnie wiedzieć, dlaczego akurat nasza sytuacja finansowa zasługuje na przychylność i uwagę. Powinniśmy zatem precyzyjnie opisać obecną sytuację uwzględniając aktualne dochody czy sytuację w rodzinie.
Uzasadnieniem wniosku o rozłożenie długu na raty może być np.:
- utrata pracy;
- choroba;
- śmierć bliskich.
Do naszej argumentacji powinniśmy dołączyć dokumenty, które potwierdzą niższe wpływy na konto lub ich całkowity brak. Dzięki temu pożyczkodawca będzie wiedział, że niczego przed nim nie zatajamy i z pewnością pomoże nam uniknąć spirali zadłużenia.
Skąd pożyczka dla osób zadłużonych?
Jeśli pożyczkodawca nie zgodzi się na rozłożenie zadłużenia na raty, nie powinniśmy się poddawać. Rynek finansowy oferuje pożyczki dla osób zadłużonych. Możemy więc złożyć wniosek o dodatkowe pieniądze, które pozwolą nam spłacić obecne zadłużenie.
Pożyczka dla zadłużonych oferowana jest na korzystnych warunkach i z minimum formalności. Możemy się o nią ubiegać bez wychodzenia z domu. Większość firm, która je oferuje, wymaga jedynie ukończenia 18 lat oraz posiadania aktywnego telefonu komórkowego i rachunku w banku. Jeśli wiemy, że w najbliższym czasie nie będziemy posiadać stałego dochodu, który pozwoli na spłatę nowej pożyczki, nie powinniśmy sięgać po kolejną.