Bardzo często przytrafiają nam się nagłe wydatki. Niekiedy nasz portfel nie jest w stanie im podołać. Taka sytuacja jest problematyczna – szczególnie gdy mamy już jedną pożyczkę. Czy spłacając raty możemy liczyć na to, że firma pożyczkowa po raz kolejny udzieli nam wsparcia?
Czy mogę mieć więcej niż jedną pożyczkę?
Nie brakuje osób, które zastanawiają się nad wzięciem kolejnej pożyczki ratalnej. Jednak może być to problematyczne, ponieważ instytucje pozabankowe z reguły nie udzielają kolejnego zobowiązania, gdy posiadamy wcześniejsze niespłacone należności. Każda firma ma swoje warunki uzyskania pożyczki na raty, które dotyczą wszystkich potencjalnych klientów. Zazwyczaj pożyczkodawcy umożliwiają wzięcie kolejnego zobowiązania po spłacie wcześniejszego. Nie powinno to nikogo zaskakiwać. Instytucja pozabankowa musi mieć pewność, że podołamy spłacie należności, zanim udzieli nam kolejnej pożyczki.
Jeżeli bardzo zależy nam na kolejnej pożyczce ratalnej, możemy spróbować ubiegać się o nią u innego pożyczkodawcy. W przypadku kiedy sumiennie i bezproblemowo spłacamy zaciągnięte zobowiązania, nie tracimy zdolności kredytowej. Wtedy firmy będą skłonne udzielić nam potrzebnego wsparcia finansowego.
Na co uważać biorąc kolejne pożyczki pozabankowe?
Bardzo istotne jest to, że nie powinniśmy nadużywać przychylności firm pożyczkowych. Jeśli weźmiemy zbyt wiele pożyczek, możemy narazić się na duże zaległości finansowe. Przykrą konsekwencją gromadzących się zaległości może być tzw. spirala zadłużenia. Mnożące się długi odbijają się negatywnie na naszej historii kredytowej, a wybrnięcie z nich jest naprawdę skomplikowane. Ustabilizowanie naszej sytuacji może zająć nam lata. Dlatego lepiej wcześniej przemyśleć swoje plany finansowe i nie brać pożyczek w momencie, gdy posiadamy zaległe należności albo nasz budżet domowy nam na to nie pozwala.
Konsolidacja pożyczek może nam pomóc
Czy istnieje jakieś rozwiązanie w sytuacji, gdy posiadamy kilka pożyczek i chcemy ułatwić sobie ich spłacanie? Alternatywą, która powinna nas zainteresować jest tzw. konsolidacja pożyczek. Polega to na połączeniu naszych zobowiązań tak, że zamiast kilku rat co miesiąc, będziemy spłacać jedną większą. Jej wysokość będzie dopasowana do naszych możliwości spłaty. Chociaż wciąż będziemy mieć zaległości, łatwiej spłacimy jedną pożyczkę zamiast kilku. Gdy pojawiają się problemy ze spłaceniem długów, należy rozważyć tego typu opcje, zamiast ratować się kolejną pożyczką. W ten sposób możemy co najwyżej powiększyć dotychczasowe zadłużenie, ale na pewno nie uporamy się z obecnymi kłopotami. Staranie się o konsolidacje jest dużo rozsądniejszą opcją.
Podstawą brania pożyczek na raty jest unikanie ryzyka w postaci zadłużenia. W momencie, gdy bierzemy na siebie kolejne zobowiązania, utrudniamy sobie spłatę tych, które już posiadamy. Dlatego najlepiej jest w pierwszej kolejności spłacić posiadane już należności, a dopiero potem myśleć o ponownym skorzystaniu z oferty.