Kredyt oddłużeniowy – czym jest i kto może z niego skorzystać?
Jedną z możliwości poradzenia sobie z dużym długiem jest sięgnięcie po kredyt oddłużeniowy. Polega on na wzięciu kredytu o większej wartości, który pokrywa wszelkie niespłacone raty. Zaletą tego rozwiązania jest to, że kredytobiorca pozostaje z jednym zadłużeniem, którego rata jest zwykle mniejsza niż te, które musiał dotychczas spłacać.
Z kredytu oddłużeniowego mogą skorzystać wszyscy ci, których dług jest na tyle wysoki, że nawet przesunięcie terminu jego spłaty nie pozwoliło na płynną spłatę zaległości.
Rodzaje kredytów oddłużeniowych
Wśród kredytów oddłużeniowych wyróżnia się:
- kredyt gotówkowy – wybierając go wszelkie nasze zadłużenia łączone są w jedną miesięczną ratę. Powoduje to, że nie zapominamy o zaległościach (tak jak w przypadku kilku mniejszych zadłużeń), dodatkowo pożyczka ma mniejsze oprocentowanie;
- kredyt hipoteczny – decydują się na niego zwykle ci, których zadłużenie jest ogromne. Kredyt ten cechuje pozostawienie hipoteki pod zastaw. Szczególnie w tym przypadku zalecany jest kredyt konsolidacyjny.
Co wziąć pod uwagę ubiegając się o kredyt oddłużeniowy?
Warto pamiętać, że choć kredyty oddłużeniowe mają pełnić te same zadanie (pomóc w regulacji zaległości), różnią się warunkami, na jakich mogą zostać udzielone. Wybierając pożyczkę dla siebie należy kierować się aktualną sytuacją oraz możliwościami spłaty. Kredyt oddłużeniowy będzie większy niż dotychczasowe pożyczki, warto więc się zastanowić, czy poradzimy sobie z jego spłatą.
Nie należy zapominać o oprocentowaniu. Te w każdym banku jest inne, a co się z tym wiąże, inną kwotę będziemy musieli oddać w różnych spółkach. Wybierajmy więc te oferty, w których oprocentowanie jest mniejsze. Stawiajmy na instytucje, które mają możliwość pożyczenia nam zadowalającej nas kwoty.
W jaki sposób uzyskać kredyt oddłużeniowy?
Jeśli szukamy finansowej pomocy, często korzystamy z ofert instytucji pozabankowych. W przypadku dużego zadłużenia, oferowana nam kwota może nie być wystarczająca na pokrycie zaległości. Wtedy z pomocą przyjdzie kredyt oddłużeniowy. Proces ubiegania się o niego jest nieco trudniejszy, ponieważ nie każda placówka bankowa posiada go w swojej ofercie. Dobrze jest starannie sprawdzić wszystkie oferty dostępne na rynku.
Aby otrzymać kredyt oddłużeniowy, musimy zgłosić się do instytucji, która oferuje takie rozwiązanie. Tam przedstawiamy swoją prośbę. Ważne jest to, aby wskazać wszystkie zadłużenia. Zatajenie informacji wpłynie bardzo niekorzystnie na decyzję banku. Instytucja finansowa analizując nasz przypadek ustala konkretne rozwiązanie. Podczas tego procesu badana jest nasza zdolność kredytowa, dlatego ważne jest to, aby posiadać regularne wpływy na konto.
Nie bez znaczenia pozostaje także opłacanie składek ZUS. To kluczowy element w przyznaniu pożyczki oddłużeniowej. Będziemy potrzebowali także dowodu osobistego, którym poświadczymy podane bankowi dane. Instytucja przeanalizuje nasze możliwości i dopasuje do nich wysokość kredytu.
Kredyt oddłużeniowy a kredyt konsolidacyjny
Klienci instytucji finansowych bardzo często mają problem z terminologią dotyczącą pożyczek. Np. mylnie uważają, że kredyt oddłużeniowy jest tym samym, co kredyt konsolidacyjny. Jakie więc różnice kryją się pod tymi nazwami? Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie wszystkich zadłużeń w jedno. Dzięki takiemu zabiegowi klient zostaje w posiadaniu tylko jednego kredytu, którego miesięczna rata jest mniejsza niż suma poprzednich należności. Warto dodać, że kredyt konsolidacyjny jest opcją dostępną wyłącznie dla tych, którzy nie mają jeszcze opóźnienia w spłacie.
Inaczej jest w przypadku kredytu oddłużeniowego. Ten jest bardziej kosztowny. Wszystko dlatego, że firma udzielająca nam wsparcia wiele ryzykuje. Nie ma pewności, czy mając już negatywną zdolność kredytową spłacimy na czas nowe zadłużenie. Podnosi więc cenę świadczonej usługi. Mimo tego, warto z niej skorzystać mając finansowe problemy.
Pożyczka na spłatę chwilówek zamiast kredytu
Gdy nasze zadłużenie nie jest wielkie, warto zrezygnować z kredytu na jego pokrycie. Firmy pożyczkowe oferują atrakcyjne pożyczki online na wysokie kwoty, które z łatwością dopasujemy do naszych finansowych możliwości. Dobrze jest zapoznać się z różnymi ofertami proponowanymi przez te instytucje, aby wybrać dla siebie najlepszą. W tym celu sprawdzą się porównywarki firm pożyczkowych lub fora internetowe, na których klienci danej instytucji zamieścili informacje o swoich doświadczeniach.
Często jest tak, że jeśli zostaną nam naliczane odsetki za nieterminową spłatę pożyczki, prosimy instytucję finansową o pomoc. Jedną z opcji, na jakie w większości firm możemy liczyć, jest refinansowanie pożyczki. Polega ono na wzięciu pożyczki w instytucji, która współpracuje z naszym wierzycielem. Uzyskana w ten sposób kwota pozwoli spłacić zadłużenie, a my nie trafimy do rejestrów dłużników. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu zanim całkowicie się poddamy i pozwolimy ponieść konsekwencje niespłaconych pożyczek. Powinniśmy jednak uważać zaciągając kolejne pożyczki na spłatę poprzednich. Robiąc to nieroztropnie możemy łatwo wpaść w spiralę zadłużenia.