O czym pamiętać, wybierając firmę pożyczkową?

Coraz częściej kiedy szukamy zewnętrznego wsparcia finansowego, decydujemy się na wnioskowanie o pożyczkę pozabankową. Pojawia się wtedy problem: którą firmę wybrać? Oto kilka wskazówek pomocnych przy wyborze firmy pożyczkowej.

Czym jest firma pożyczkowa?

Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek ze środków własnych oraz akcjonariuszy, dlatego nie można mylić instytucji pozabankowej z parabankiem. Firmy pozabankowe udzielają wsparcia finansowego sprawnie i bez zbędnych formalności. Kiedy bank nie udzielił nam pożyczki, możemy skorzystać z pożyczek pozabankowych.

Pożyczkodawcy udzielają krótkoterminowych pożyczek gotówkowych oraz pożyczek ratalnych. Krótkoterminowe pożyczki opiewają na niższe kwoty i należy zwrócić je jednorazowo. Pożyczki na raty z kolei rozkładamy na wygodne dla naszego budżetu części i oddajemy je zgodnie z harmonogramem spłat.

Chcesz wziąć pożyczkę? Sprawdź, na co zwracać uwagę

Gdy brakuje oszczędności, warto pomyśleć o pożyczce. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto wziąć pod uwagę jej najważniejsze parametry.

  • koszty pożyczki pozabankowej – dzięki tzw. ustawie antylichwiarskiej pożyczkodawcy nie mogą naliczać kosztów według swoich upodobań. Występuje jeden, wspólny dla każdej instytucji pozabankowej wzór, zgodnie z którym koszty pożyczki nie mogą być większe niż 25 proc. jej wartości plus 30 proc. w skali całego roku. Ale nadal trzeba zawracać uwagę na prowizję czy wysokość oprocentowania. To one bowiem decydują o kwocie, którą będziemy później spłacać,
  • wiarygodność firmy pożyczkowej – jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej? pożyczkodawca powinien figurować w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w ewidencji działalności gospodarczej. Ponadto powinien posiadać Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) i numer w Rejestrze Gospodarki Narodowej (REGON). Szczególnie dociekliwe osoby mogą osobiście odwiedzić siedzibę firmy. Wystarczy jednak sprawdzić czy podany na jej stronie adres i numer telefonu faktycznie istnieje,
  • bezpłatna możliwość wcześniejszej spłaty – pożyczka z możliwością wcześniejszej spłaty to duże udogodnienie dla wielu osób. Czasami bowiem dostajemy nagły przypływ gotówki i możemy zwrócić zobowiązanie przed terminem, co zmniejszy koszty pożyczki. Trzeba jednak sprawdzić czy pożyczkodawca zapewnia taką możliwość,
  • atrakcyjne promocje dla nowych pożyczkobiorców – coraz częściej firmy pożyczkowe mają w ofercie darmowe pierwsze pożyczki, ale nie tylko. Można również otrzymać korzystny rabat za namówienie znajomego do podpisania umowy, który wskaże nas jako polecającą osobę,
  • opinie innych klientów – wiele na temat firmy powiedzą nam także opinie poprzednich klientów. Warto się nimi kierować, szczególnie kiedy jedna negatywna rekomendacja goni drugą – wówczas lepiej darować sobie takiego pożyczkodawcę.

Gdzie wziąć pożyczkę?

Wiedząc, czym kierować się przy wyborze pożyczki, pozostaje nam wybrać najlepszą ofertę. Można ich szukać w rankingach pożyczek gotówkowych, podpowiadających, które propozycje plasują się na pierwszych miejscach. Warto z nich korzystać, aby nie tracić czasu na poszukiwanie wiarygodnych pożyczkodawców. Kiedy potrzebujemy gotówki, przyda nam się pożyczka ratalna.

Kiedy zdecydujemy się na konkretną instytucję pozabankową, pozostaje nam podpisać umowę. Dla pewności przeczytajmy dokument punkt po punkcie, aby mieć pewność, że wybrana oferta spełnia nasze oczekiwania. Zarówno pod względem koniecznych do poniesienia kosztów, jak i warunków wiążących się z braniem pożyczki czy jej spłacaniem.

Pamiętając o powyższych zaleceniach, na pewno nie napotkają nas żadne trudności . Z chęcią też podpiszemy kolejną umowę, kiedy znowu będziemy potrzebować wsparcia finansowego.