Opłata weryfikacyjna – czym jest i do czego służy?

Pomimo, że pożyczanie online jest bardzo szybkim sposobem na pozyskanie zewnętrznego dofinansowania, to musimy brać pod uwagę fakt, że przy wypełnianiu wniosku o pożyczkę przyjdzie nam się zmierzyć z kilkoma etapami aplikacyjnymi. Jednym z nich jest opłata weryfikacyjna, która dla pożyczkodawców jest łatwym sposobem na potwierdzanie naszej tożsamości.

Ograniczone formalności przy zaciąganiu pożyczki

Zaciąganie pożyczki ratalnej przez internet wiąże się z wypełnieniem kilku koniecznych kroków. Każda firma pożyczkowa ma swój indywidualny system przyznawania zobowiązań. Jednakże prawie wszystkie instytucje sektora pozabankowego mają pewne punkty wspólne. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się pożyczyć pieniądze, spotkamy się z podobnym systemem aplikowania. Będziemy musieli zarejestrować się na stronie pożyczkodawcy, wypełnić wniosek o pożyczkę i wreszcie wykonać przelew weryfikacyjny.

Opłata weryfikacyjna – co to jest?

Opłata weryfikacyjna jest opłatą potwierdzającą naszą tożsamość. Dokonywana jest w formie przelewu z naszego osobistego konta bankowego, aby pożyczkodawca miał pewność, że jesteśmy tą osobą, za którą podajemy się w elektronicznym wniosku. Firmy pożyczkowe nie mają zwykle możliwości zweryfikowania klienta tylko na podstawie dowodu osobistego. Dzięki opłacie weryfikacyjnej wykluczona zostaje możliwość wyłudzenia pożyczki na dowód osobisty, który został skradziony lub zgubiony.

Przelew weryfikacyjny nie jest jednak najbardziej nowoczesną formą sprawdzania personaliów klientów. Niektóre firmy pożyczkowe stosują inne systemy weryfikacyjne, takie jak Szybka Identyfikacja, Instantor, KontoConnect. Te aplikacje wymagają jedynie podanie hasła i loginu bankowego. Bez obaw – połączenie jest szyfrowane, co gwarantuje bezpieczeństwo danych. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom, rejestracja i składanie wniosku jest w 100% darmowe.

Kwoty wymagane przy przelewie weryfikacyjnym

Nie obawiajmy się, że będziemy musieli przelewać duże sumy na konto firm pożyczkowych. Przelew weryfikacyjny ma symboliczny charakter i jego celem nie jest wyłudzenie od nas pieniędzy, a jedynie potwierdzenie naszych personaliów. Zazwyczaj pożyczkodawcy wymagają przelewu na kwotę 1gr, a w niektórych przypadkach 1zł, co jest maksymalną kwotą. Jeśli na stronie firmy pożyczkowej widnieje większa suma niż przywołane przed chwilą, powinniśmy być ostrożni. Na rynku pożyczkowym wciąż można spotkać nielegalnie działające przedsiębiorstwa, które starają się wyłudzać od nieświadomych klientów dodatkowe opłaty. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki należy wcześniej sprawdzić uczciwość firmy pożyczkowej.

Opłata weryfikacyjna to jednorazowy wydatek

Opłatę weryfikacyjną na konto pożyczkodawcy przelewamy tylko raz i tylko przy pierwszej pożyczce. Inaczej jest w przypadku, gdy jest to kolejny raz, kiedy decydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania w tej samej instytucji – wtedy pożyczkodawca już dysponuje naszymi danymi, a więc nie musimy od początku przechodzić całego procesu rejestracji i weryfikacji, a jedynie wypełnić wniosek. Należy zaznaczyć, że przelew weryfikacyjny nie podlega zwrotowi – nawet wtedy, gdy z jakichś powodów nie zostanie nam przyznana pożyczka.