Czy otrzymam pożyczkę, figurując w rejestrze dłużników?

Dbanie o pozytywną historię kredytową to konieczność, jeśli chcemy ubiegać się o pożyczkę. Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest otrzymanie wsparcia finansowego, kiedy nie do końca sumiennie spłacaliśmy raty. Odpowiedzi udzielą nasi eksperci.

Pożyczkodawcy weryfikują swoich klientów

Branie pożyczek jest dzisiaj proste i szybkie. Nie oznacza to jednak, że pożyczkodawcy nie sprawdzają osób, które chcą skorzystać z ich oferty. Wręcz przeciwnie – jednym z wymogów stawianych pożyczkobiorcy jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Jeśli klient taką ma, banki z chęcią udzielą mu pozytywnej odpowiedzi w sprawie aplikacji.
Warto wiedzieć, co wpływa na możliwości finansowe – banki i instytucje pozabankowe nie tylko sprawdzają naszą zdolność kredytową, ale również zaglądają do rejestrów dłużników. To bazy, w których można znaleźć nierzetelnych pożyczkobiorców. Tego typu informacje pozwalają firmom uniknąć zawierania umów z osobami, które nie spłacają swoich zobowiązań.

Co zrobić, aby nie trafić do rejestru dłużników?

Trafić do jednego z prowadzonych rejestrów długów wcale nie jest tak trudno. Z tego powodu dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem jest nie dopuścić do znalezienia się w bazie dłużników. Aby do tego nie doszło, należy w terminie spłacać zobowiązania. Jeśli nie mamy pamięci do dat, ustawmy automatyczne przelewy na koncie bankowym. Nawet kiedy sami zapomnimy o ważnych terminach, przelew i tak zostanie wykonany.
Nie decydujmy się na zbyt wysokie pożyczki ratalne. Dopasujmy kwotę wsparcia finansowego do naszych możliwości, a nie będziemy borykać się z niepotrzebnymi trudnościami.

Znalazłem się w bazie dłużników – czy dostanę pożyczkę?

Czasami albo nasza nieuwaga, albo nie do końca przemyślane gospodarowanie budżetem sprawia, że trafiamy do bazy dłużników. Niezależnie od tego czy jest to ERIF, BIK, czy KRD, możemy mieć duże trudności w uzyskaniu pomocy finansowej w przyszłości. Dlatego nigdy nie można dopuścić do opóźnień w spłacie pożyczki.
Niestety tylko nieliczne firmy decydują się rozpatrzyć wniosek klienta mimo jego negatywnej historii kredytowej. Warto spróbować – może otrzymamy wsparcie i postaramy się lepiej zarządzać swoimi finansami? A na przyszłość pamiętajmy, że trzymanie się zasad bezpiecznego pożyczania to najlepszy sposób, aby uchronić nas przed problemami z budżetem domowym.