Poduszka finansowa, czyli jak stworzyć fundusz awaryjny?

Oszczędzanie pieniędzy wymaga zaangażowania i regularnego kontrolowania domowych wydatków. Stworzony w ten sposób awaryjny budżet pozwoli w razie kryzysu opłacić wszelkie niechciane zobowiązania. Odkładając skrupulatnie pieniądze przez kilkanaście lat zbudujemy poduszkę finansową, która stanie się zabezpieczeniem rodzinnego budżetu.

Co to jest poduszka finansowa i po co się ją tworzy?

Poduszka finansowa to nic innego jak dodatkowa gotówka odłożona na czarną godzinę. Jako, że niespodziewane wydatki mogą dopaść każdego, zgromadzony kapitał nada się zarówno na bieżące opłaty, jak i niespodziewane zobowiązania.

Zabezpieczenie w postaci awaryjnego funduszu tworzy się po to, aby w razie nagłej utraty pracy czy problemów zdrowotnych mieć kapitał potrzebny na utrzymanie rodziny czy opłacenie niechcianych rachunków. Często dodatkowa gotówka przyda się na ewentualne leczenie czy niespodziewany wyjazd. Zgromadzone środki pieniężne można również zainwestować, czego owocem będzie podwojenie posiadanej sumy. Fundusz awaryjny pozbawi nas finansowych problemów i pozwoli na realizację marzeń.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Tworzenie funduszu awaryjnego stanie się przyjemne, jeśli tylko zadbamy o regularność w odkładaniu gotówki. Oto kilka sposobów na oszczędzanie pieniędzy:

  • kontroluj budżet domowy – analizuj swoje przychody i wydatki, uwzględniaj w raporcie wszelkie wizyty lekarskie czy dodatkowe opłaty związane np. z samochodem, następnie zdecyduj, ile możesz miesięcznie odłożyć na niespodziewane wydatki;
  • stwórz listę zakupów – do supermarketu wybierz się ze spisem potrzebnych produktów. Pozwoli ci on kupić wyłącznie to, co niezbędne. Jedzenie szybko się psuje, więc warto kupować je w małej ilości i na bieżąco;
  • targuj się – jeśli tylko masz możliwość, negocjuj cenę. Czasem niemożliwe staje się możliwe, a w portfelu co nieco zostanie;
  • korzystaj z kart rabatowych i promocji – bony obniżające cenę spowodują, że mniej wydasz na planowane zakupy, a przy okazji zyskasz upust na kolejne;
  • planuj swoje wydatki z wyprzedzeniem – wcześniejsze zaplanowanie kosztów wyjazdu pozwoli oszacować, ile gotówki możesz przeznaczyć na życie czy nadchodzącą podróż;
  • kupuj bilety wcześniej – zarówno lotnicze, PKP, jak i koncertowe mają niższą cenę, jeśli kupimy je przedterminowo. Skoro wyjście czy wyjazd są pewne, nie warto czekać do ostatniej chwili na pełną cenę;
  • spłacaj finansowe zobowiązania w terminie – jeśli wziąłeś pożyczkę, bo zabrakło ci pieniędzy pamiętaj, aby uiszczać opłaty na czas. Unikniesz odsetek czy piętrzących się rachunków do zapłaty.

Oszczędzanie bez wyrzeczeń – czy to możliwe?

Oszczędzanie pieniędzy nie kojarzy się przyjemnie. Myśli od razu skupiają się na rezygnacji z bieżących przyjemności czy wyjazdowych planów. Te błędne myślenie często powoduje, że ludzie nie chcą odkładać pieniędzy na czarną godzinę i wolą żyć tu i teraz. Aby osiągnąć sukces w gromadzeniu kapitału wystarczy jedynie wiedzieć, jak zarządzać domowym budżetem. Minimalne uszczuplenie codziennych wydatków w perspektywie dłuższego okresu zaowocuje dodatkową gotówką i nie będzie wymagało od nas wyrzeczeń.

Jeśli chcemy zapanować nad budżetem, kontrolujmy to ile wydajemy i na co. Nie zapominajmy o pożyczonych pieniądzach komuś, ale i wszelkich finansowych zobowiązaniach, które należy spłacać w terminie. Posiadanie pożyczki czy kredytu nie dyskwalifikuje nas z oszczędzania. Należy jedynie wiedzieć, na jakie zadłużenie możemy sobie pozwolić i kontrolować ilość i wielkość obciążających nas rat.

Autooszczędzanie, lokata, obligacje skarbowe – wybierz swoją opcję oszczędzania

Mimo istnienia wielu sposobów na oszczędzanie, nie każdy ma silną wolę, aby panować nad wydatkami czy regularnie odkładać do skarbonki. Pomocne może stać się odrębne konto bankowe, na którym będziemy gromadzili nadmiar gotówki. Możemy założyć lokatę bankową, gdzie zgromadzony kapitał będzie się pomnażał. Dobrą opcją oferowaną przez niektóre banki jest usługa autooszczędzania, która polega na przekazywaniu zwykle drobnych kwot z konta osobistego na rachunek oszczędnościowy. Gromadzące się pieniądze mogą pochodzić z transakcji kartą płatniczą czy wykonywanych przelewów. Wystarczy wskazać kwotę, jaka ma zostać pobrana przy tych działaniach i odłożona do wirtualnego portfela. Możemy także wybrać opcję w której pobierana przy zapłacie kartą kwota będzie zaokrąglana do pełnej wartości, z czego zaokrąglenie trafi do naszego awaryjnego budżetu.

Najbezpieczniejszą opcją oszczędzania jest wykup obligacji skarbowych, czyli papierów wartościowych sprzedawanych przez Ministra Rozwoju i Finansów. Skarb Państwa, który staje się naszym dłużnikiem zobowiązuje się oddać pożyczone pieniądze z odsetkami. To one stanowią nasz zysk. Dzięki różnym możliwościom oszczędzania odkładanie gotówki stanie się prostsze, a my nie będziemy nieświadomie naruszali finansowej poduszki.