Pożyczka od rodziny, czy firmy pożyczkowej?

Pieniądze są nam bardzo potrzebne. Czasem przytrafiają się sytuacje, kiedy pilnie potrzebujemy gotówki. Wtedy często udajemy się do kogoś z rodziny lub do przyjaciół z pytaniem, czy będą skłonni udzielić nam pomocy. Inną opcją jest skorzystanie z pożyczki online, którą będziemy mogli wygodnie spłacać bez konieczności zadłużania się u najbliższych.

Umowa pożyczki w rodzinie

Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy pieniędzy. Niestety często wtedy bank nie chce udzielić nam pożyczki. W związku z tym szukamy innego wsparcia. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to pomoc rodziny lub przyjaciół. Takie rozwiązanie wydaje się najrozsądniejsze. Bliscy zwykle nie odmawiają, a ponadto zawsze można się dogadać odnośnie sum i terminu spłaty. Nawet jeśli będziemy mieć kłopoty, nieterminowa spłata zadłużenia nie doprowadzi do wizyty windykatora bądź komornika, a zatem – opóźnienia nie będą powodem problemów. Tak myśli wielu z nas, jednak zanim podpiszemy umowę pożyczki z kimś z rodziny, lepiej jest sprawdzić, na czym to polega.

Przede wszystkim warto się dowiedzieć, czy pożyczka od rodziny jest opodatkowana. Pożyczka od najbliższych zalicza się do I grupy podatkowej. Możemy uniknąć opłat, jeśli kwota nie przekracza 9637 zł. W przypadku większej kwoty pożyczonej od bliskich nam osób, możemy być zwolnieni z opłat pod warunkiem, że zgłosimy ją do Urzędu Skarbowego wraz z drukiem PCC-3. Ważne, żeby zrobić to na przestrzeni do 14 dni od podpisania umowy – potem musimy czekać na odpowiedź.

Pożyczki online to dobra opcja

Każdy z nas ma swoje potrzeby, jednak nie zawsze stać nas na to, na czym nam najbardziej zależy w danym momencie. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na pożyczkę od rodziny. Uważają, że chwilówka i pożyczka ratalna w instytucji pozabankowej również nie będą dobrym rozwiązaniem. Czasem niesłusznie obawiają się skutków niespłaconych pożyczek, dlatego rezygnują z możliwości, jakie dają im firmy z sektora pożyczkowego. Jak się okazuje, niekiedy odchodzą od tego pomysłu zbyt prędko.

Tymczasem, korzystanie z usług firm pożyczkowych, wcale nie musi wiązać się z dużym ryzykiem. Każdy, kto obawia się pożyczek na raty w instytucjach pozabankowych, zanim podejmie decyzję, powinien sprawdzić dokładne informacje na ich temat. Pomocne w tym będą portale pożyczkowe. Tam znajdziemy szczegóły dotyczące zasad bezpiecznego pożyczania. Co więcej, możemy zapoznać się z rankingami pożyczek na raty i chwilówek, jak również skorzystać z porównywarek pożyczek.  Jak widać, wybierając firmę pożyczkową, warto pamiętać o zachowaniu ostrożności. Jeśli będziemy trzymać się tych zasad może okazać się dla nas lepszym wyjściem, niż pożyczka od rodziny.

Pożyczka prywatna a pożyczka online

Pożyczka od rodziny niewątpliwie jest kuszącą opcją. Pozwala nam na skorzystanie ze wsparcia finansowego, bez osłabiania naszej zdolności kredytowej. Jednak myśląc o tego rodzaju zobowiązaniu, powinniśmy pamiętać o tym, że pieniądze są częstym powodem konfliktów w rodzinach. Trudność w spłaceniu zobowiązania względem bliskich może poróżnić ich na długie lata. W takich sytuacjach lepiej wstrzymać się z decyzją i pomyśleć, czy lepiej nie wziąć pożyczki z innego źródła.

Szukając środków finansowych, warto pamiętać o tym, że bezpieczne pożyczanie w instytucji pozabankowej jest słuszną decyzją, o ile będziemy kierować się rozsądkiem. Korzystanie z ofert sprawdzonych firm nie powinno wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Oddając pożyczkę w terminie, na pewno nie narazimy się na dodatkowe opłaty, które wynikają z opóźnień.