Problemy w spłacie zadłużenia? Działaj!

Czasem jedno zdarzenie losowe, takie jak choroba, utrata pracy, niespodziewany wydatek, opóźnienie wypłaty  może spowodować utratę naszej płynności finansowej, a w konsekwencji opóźnienia w spłacie bieżących zobowiązań. Warto być wcześniej przygotowanym na takie okoliczności, mieć plan awaryjny, aby w razie kłopotów ograniczyć koszty związane z nieterminową spłatą, oraz co ważne uniknąć wpisania do bazy dłużników.

Czytaj umowy zanim je podpiszesz

Decydując się na pożyczkę, należy skrupulatnie zapoznać się z warunkami umowy, która z pewnością zawiera zapisy o wysokości dodatkowych opłat spowodowanych niezapłaceniem raty. Jeśli znaleźliśmy się w trudnej sytuacji materialnej, a nie możemy odnaleźć umowy wówczas wystarczy zajrzeć na stronę internetową pożyczkodawcy, gdyż tam odnajdziemy identyczny wzór umowy. Sprawdźmy, jakie opłaty czekają nas w przypadku opóźnień w spłacie, mogą to być między innymi – odsetki, czy koszty upomnień.  Większość firm pożyczkowych naliczanie dodatkowych kosztów rozpoczyna od trzeciego, a czasem nawet drugiego dnia opóźnienia. Jest to jedna z rzeczy o których trzeba pamiętać wybierając firme pożyczkową.

Sprawdź jak firmy pożyczkowe traktują dłużników

Warto przejrzeć fora internetowe w poszukiwaniu informacji na temat danej firmy. Internauci często opisują takie sytuacje, radzą innym co w tej sytuacji najlepiej zrobić, aby konsekwencji było jak najmniej. Każda instytucja finansowa inaczej podchodzi do sposobu obsługi klientów, inaczej też traktuje swoich dłużników,  trzeba mieć to na uwadze podczas brania kolejnej pożyczki ratalnej.

Skontaktuj się z firmą pożyczkową

Po zapoznaniu się z doświadczeniami innych klientów powinniśmy skontaktować się z działem windykacji naszego wierzyciela. Wykorzystajmy rady, które udało nam się odnaleźć w internecie, jednakże zachowaniem rozsądku. Poinformujmy o swojej sytuacji, opowiedzmy o powodach problemów ze spłatą,  – mówmy konkretnie i krótko. Następnie zapytajmy o możliwe wyjście z sytuacji. Dla firmy pożyczkowej liczy się przede wszystkim spłata zobowiązania, dlatego z pewnością uda nam się ustalić rozwiązanie dobre dla obu stron. W takiej sytuacji pożyczkodawca może nam zaproponować:

  • Przedłużenie pożyczki  – jest to najprostsze z rozwiązań, natomiast obarczone dodatkowym kosztem przedłużenia
  • Przesunięcie płatność o kolejne 2 tygodnie lub miesiąc
  • Skorzystanie z oferty innej firmy pożyczkowej, np. produktu pożyczki ratalnej, której spłatę rozkładasz na wygodne i dopasowane raty (taką ofertę posiada pozyczkaOK.pl)

Pojawienie się kłopotów finansowych i niemożność spłaty pożyczki nie musi skończyć się źle. Najważniejsze to nie uciekać od problemu, lecz zmierzyć się z nim.