Klienci firm pożyczkowych obawiają się kontaktu z firmą, która potraktuje ich nieuczciwie. Dlatego właśnie dokładnie sprawdzają pożyczkodawcę, z którym planują podpisać umowę. Weryfikacja firmy pożyczkowej nie jest skomplikowana, zwłaszcza w dobie internetu.
Nie możemy brać pożyczek online w ciemno
Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają klienci instytucji pozabankowych, jest brak weryfikacji pożyczkodawcy. Wiąże się to z ryzykiem nawiązania współpracy z nierzetelną instytucją. Zwłaszcza przy większych zobowiązaniach finansowych, takich jak pożyczki ratalne, powinniśmy zachować dużą ostrożność. Pozwoli nam to na uniknięcie przykrych konsekwencji w postaci niespodziewanych, dodatkowych kosztów, które negatywnie odbiją się na naszym budżecie. Spłata ciągle powiększającego się zadłużenia może sprawić nam dużo kłopotów, dlatego lepiej zawsze sprawdzić firmę u której chcemy się zapożyczyć.
Pożyczkodawcy również dokonują weryfikacji przed podpisaniem umowy pożyczkowej. Obu stronom zależy na nawiązaniu współpracy, która nie wpędza w dodatkowe koszty i przyniesie obopólne korzyści. Dlatego dla pewności firmy pożyczkowe określają swoje wymagania wobec klientów. Zazwyczaj ustalają dolny oraz górny próg wiekowy, wysokość dochodów oraz sprawdzają naszą historię kredytową w takich rejestrach jak BIK, InfoMonitor, ERIF oraz KRD.
Źródła informacji odnośnie firm pożyczkowych
Niewątpliwą korzyścią dla klientów jest możliwość skorzystania z kompetentnych źródeł informacji na temat firm pożyczkowych. Gdy chcemy brać pożyczki w internecie, możemy sprawdzać, czy dana instytucja figuruje w Rejestrze Firm Pożyczkowych. To baza prowadzona przez Związek Firm Pożyczkowych, która zawiera spis pożyczkodawców z całej Polski. Jeżeli dana instytucja pozabankowa jest tam wpisana, możemy z większym spokojem wypełniać wniosek o pożyczkę – z pewnością jest to zarejestrowana, legalnie działająca firma. Wybierając instytucję pożyczkową warto pamiętać też o sprawdzaniu innych baz danych, które mogą zawierać przydatne informacje.
Na pewno warto zapoznać się z zasobami Krajowego Rejestru Sądowego. Tam znajdziemy informacje dotyczące m.in. statusu prawnego pożyczkodawcy oraz jego danych kontaktowych. Dane te są dostępne online i podstawowe informacje uzyskamy za darmo. Jednak jeśli chcemy mieć dostęp do szczegółowych treści możemy zamówić odpłatny raport. Gdy dokładnie sprawdzimy naszego pożyczkodawcę, będziemy mogli uniknąć ryzyka przy braniu pożyczki na raty. To bardzo istotne, gdy chcemy zachować bezpieczeństwo. Gdzie możemy sprawdzić, czy firma pożyczkowa ma problemy z prawem? Takie informacje posiada Komisja Nadzoru Finansowego.
Gdzie dowiemy się czegoś więcej o pożyczkach?
Nie każdy z nas jest ekspertem, gdy chodzi o branie pożyczek ratalnych. Jednak warto pamiętać, że pożyczając nie jesteśmy zdani wyłącznie na jedną intuicję. Obecnie mamy dostęp do wielu informacji dotyczących korzystania z usług instytucji pozabankowych. W internecie znajdziemy strony dedykowane takiej tematyce. Właśnie tam mamy swobodny dostęp do porównywarek oraz rankingów pożyczek na raty. Dostępne tam informacje pozwolą nam poszerzać wiedzę na temat pożyczek, a co za tym idzie zachować środki ostrożności które zawsze powinny towarzyszyć operacjom finansowym.