O czym warto pamiętać, spłacając pożyczkę?

Pożyczki ratalne są świetnym wsparciem dla naszych finansów. Szczególnie, kiedy niespodziewanie pojawią się potrzeby, których nasza wypłata nie jest w stanie pokryć. Jednak nie wystarczy cieszyć się uzyskaną gotówką. Trzeba jeszcze pamiętać o wielu kwestiach dotyczących ustalonych w umowie płatności.

Pożyczki ratalne – najważniejszy jest termin spłaty

Spłacając pożyczkę gotówkową, należy przede wszystkim pamiętać o terminach. Problemy w spłacie zadłużenia nie działają na naszą korzyść. Często obawiając się konsekwencji niespłaconych pożyczek, zaciągamy kolejną ratalkę. W końcu wpadamy w spiralę zadłużenia. Uważamy, że jedno zobowiązanie spłacimy następnym, aż w końcu uda nam się wyjść na prostą. Jednak przekraczanie terminów, a tym bardziej podpisywanie umów bez uregulowania zaległych należności, nie jest niczym dobrym. Dlatego podstawową zasadą powinno być pilnowanie wyznaczonych w dokumencie dat. W przypadku pożyczek ratalnych są to przeważnie comiesięczne, regularne płatności. Okres kredytowania może wynosić nawet kilkanaście miesięcy, dlatego najlepszym pomysłem jest ustalenie płatności na koncie bankowym. Dzięki temu na pewno nie zapomnimy spełnić naszego obowiązku i spłacimy pożyczkę w terminie.

Wysokość rat wpływa na twój budżet

Aby bez problemu spłacić raty pożyczki, należy dopasować ich wysokość do możliwości swojego budżetu. To równie ważne, jak szukanie informacji o pożyczkach, kiedy rozglądamy się za najlepszą ofertą. Dlatego należy przeanalizować swoje comiesięczne wydatki, skrupulatnie je podliczając, a następnie odjąć je od uzyskiwanych dochodów. Wówczas będziemy mogli stwierdzić, jaką kwotę bez problemu jesteśmy w stanie przeznaczyć na dodatkowe płatności.

Możesz przedłużyć termin spłaty

Wielu pożyczkodawców idzie swoim klientom na rękę, pozwalając im przedłużyć termin spłaty, kiedy nie są w stanie uregulować płatności w terminie. Wzięli pożyczkę, gdy brakowało oszczędności, ale niespodziewane wydatki mogą przecież przytrafić się każdemu. Również wtedy, kiedy zbliża się termin płatności, a my – zamiast na ratę – musimy przeznaczyć pieniądze na coś zupełnie innego. Przedłużenie terminu spłaty najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak warto jest trochę dopłacić, aby nie martwić się kłopotami, do których może doprowadzić nawet mały dług.