Wcześniejsza spłata kredytu i pożyczki – jakie niesie korzyści?

Wcześniejsza spłata pożyczki to jedna z możliwości wzmocnienia naszego budżetu. Jeśli oddamy kredyt przed czasem, możemy być pewni, że koszty związane z opłaconym okresem kredytowania zostaną nam zwrócone. Dzięki wcześniejszej regulacji zadłużenia szybciej będziemy mogli sięgnąć po nową pożyczkę.

Wcześniejsza spłata kredytu – jakie są korzyści?

Spłata pożyczki przed terminem to jedna z opcji, które oferuje swoim klientom bank. W związku z tym, że świadczy on usługi z dopełnieniem wielu formalności, dobrze wiedzieć, czy w umowie naszego kredytu znajduje się zapis o jego wcześniejszej spłacie. Do niedawna była taka możliwość, jednak wiązała się ona z poniesieniem dodatkowych kosztów oraz spełnieniem warunków, które nakazał pożyczkodawca.

Obecnie możemy być pewni, że bank nie narzuci nam swoich zasad. Wcześniejsza spłata kredytu może nastąpić w większości instytucji finansowych. Co więcej, część kosztów, które ponieślibyśmy za cały okres kredytowania, zostaje nam zwrócona. Procedura jest podobna w firmach pożyczkowych. Wcześniejsza spłata pożyczki na raty przez internet jest darmowa.

Wcześniejsza spłata pożyczki w instytucji pozabankowej

Instytucje pożyczkowe posiadają w swojej ofercie możliwość przedłużenia terminu spłaty pożyczki, jak również dokonania jej przedterminowej spłaty. Każdy, kto chce z tej możliwości skorzystać, powinien przede wszystkim skontaktować się z pożyczkodawcą, aby mu to oznajmić. W związku z tą informacją zostaną ustalone specjalne zasady, na których cała procedura się odbędzie.

Spłata pożyczki w instytucji pozabankowej odbywa się na wskazany przez pożyczkodawcę numer bankowy. Pożyczkę możemy spłacić wykonując przelew. Pamiętajmy, że możemy tego dokonać z dowolnego rachunku bankowego. Ważne, aby numer pożyczki podany w tytule przelewu należał do nas. Jeśli nie będziemy go pamiętać, możemy go znaleźć w umowie naszej pożyczki, a także panelu klienta, do którego możemy się dostać ze strony internetowej pożyczkodawcy.

Spłata kredytu i pożyczki przed terminem – wady i zalety

Spłata kredytu czy pożyczki przed terminem niesie za sobą kilka zalet. Oto one:

  • regulując zadłużenie szybciej, zapłacimy mniej – skracając sobie czas kredytowania możemy być pewni, że nie zostaną nam naliczone opłaty w związku z pełnym okresem pożyczkowym;
  • szybciej pozbędziemy się zadłużenia, które czasem spędza sen z naszych powiek;
  • będziemy mieli możliwość wzięcia nowej pożyczki w kolejnej lub tej samej firmie pożyczkowej. Często jest tak, że pożyczkodawcy nie chcą udzielić dwóch kredytów jednocześnie. Bardzo szybko jednak przyznają nową pożyczkę osobie, która spłaci swój dług w całości.
  • przedterminowa spłata pożyczki odciąża nasz budżet. Oddając wcześniej pożyczone pieniądze muszą nam zostać zwrócone koszty, jakie ponieśliśmy za z góry założony czas kredytowania.

Wadą wcześniejszej spłaty pożyczki jest to, że nie zostanie nam zwrócona opłata przygotowawcza. Odnosi się ona do kosztów, jakie pożyczkodawca poniósł udzielając nam pożyczkę. Pamiętajmy więc, aby dokładnie ustalić w naszym kredytodawcą zasady przedterminowej spłaty zadłużenia.