Zdolność kredytowa – co to takiego?
Bank nie udzielił ci pożyczki? Skorzystaj z pożyczek pozabankowych. Przygotuj się jednak, że firma pożyczkowa obliczy twoją zdolność kredytową. Zdolność kredytowa to zdolność osoby biorącej pożyczkę do jej spłaty, zgodnie z zapisami zawartymi w umowie. Nie można przekraczać ustalonych w dokumencie terminów, będzie to bowiem mieć wpływ na jej ocenę.
Jeśli chcemy uniknąć problemów przy wnioskowaniu o chwilówkę lub pożyczkę ratalną, powinniśmy na bieżąco dbać o naszą zdolność kredytową. Warto zatem wiedzieć, co ma na nią wpływ.
Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?
Zdolność kredytowa a zarobki – to główna zależność, którą powinniśmy mieć na uwadze. To od naszych dochodów zależy bowiem, czy będziemy mieć środki na spłacanie rat. Nasze wynagrodzenie musi być stałe i udokumentowane. Zazwyczaj analizuje się wpływy z ostatnich trzech miesięcy, jednak pożyczkodawca może chcieć również uzyskać większy wgląd. Dzieje się tak głównie wtedy, kiedy staramy się o większe sumy.
Na zdolność kredytową wpływają również inne czynniki. To m.in. wiek pożyczkobiorcy, a dokładniej – ile będzie mieć lat w dniu spłaty ostatniej raty. Większość firm pożyczkowych kieruje swoją ofertę do osób powyżej 18 bądź 21 roku życia. Górna granica z kolei to zazwyczaj 70 albo 80 lat. Powinniśmy pamiętać, aby brać pożyczki dopasowane do naszych możliwości finansowych. Np. osoba będąca na emeryturze na pewno nie może pozwolić sobie na taką kwotę, jak osoba posiadająca stałe zatrudnienie. Ponadto, w ocenie zdolności kredytowej bierze się również pod uwagę okres trwania pożyczki, liczbę członków rodziny i związane z nią koszty utrzymania gospodarstwa domowego oraz inne zobowiązania finansowe, które jeszcze musimy spłacić, a ponadto także rodzaj pożyczki. Szukając ofert szybkich pożyczek warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego pożyczania.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Jeśli kwota, którą proponuje nam firma pożyczkowa, nie jest dla nas wystarczająca, powinniśmy wiedzieć, jak poprawić swoją zdolność kredytową. W pierwszej kolejności należy zadbać o spłatę poprzednich zobowiązań. Mają one bowiem niezaprzeczalny wpływ na nasz budżet, a przez to obniżają szacowaną zdolność kredytową. Po drugie trzeba jak najszybciej zlikwidować debet na koncie i pozbyć się karty kredytowej, o ile ją posiadamy. Pomocny będzie także wybór dłuższego okresu pożyczkowania. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu, aby uregulować zobowiązanie i nie obciążyć przesadnie naszych finansów. Warto także wiedzieć, kiedy nie brać pożyczki.
Możliwe jest samodzielne obliczenie zdolności kredytowej przy wykorzystaniu kalkulatora kredytowego. Korzystając z niego dowiemy się, jaką sumę możemy bezpiecznie pożyczyć. Dopasowując pożyczkę do naszego budżetu zyskamy większą pewność, że otrzymamy pieniądze, o które się staramy.
Pamiętajmy, że zdolność kredytowa to główny czynnik decydujący o tym, czy otrzymamy wsparcie finansowe, czy też nie. Jeśli pożyczkodawca uzna, że kwota jest za wysoka w stosunku do naszych możliwości, może zaproponować nam mniejszą sumę. Możemy się na nią zgodzić bądź przesłać wniosek do innej firmy, co jednak nie jest gwarancją otrzymania lepszej oferty. W wyborze firmy pożyczkowej pomogą nam porady ekspertów i rankingi pożyczek.