Wszystko co powinieneś wiedzieć o bazie BIK

Nie wszyscy pożyczkobiorcy zdają sobie sprawę z tego, że nawet niewielkie zadłużenie może być odnotowane w bazach danych. Nie chodzi tu wyłącznie o rejestry długów, które przemawiają na naszą niekorzyść.  Bazą, która może być dla nas przyjazna jest Biuro Informacji Kredytowych. Podobnie jak rejestry dłużników, gromadzi nasze dane. Różni się od nich tym, że  pomaga nam zbudować pozytywną historię kredytową. Dostępne dla nas alerty BIK i raporty pozwolą nam kontrolować naszą sytuację i zadbać o bezpieczeństwo danych.

Czym są rejestry dłużników?

Każdy, kto choć raz znalazł w swojej skrzynce pocztowej list z ponagleniem do zapłaty, na pewno wie, czym są rejestry dłużników. Baz, w których odnotowywane są dane osób posiadających problemy ze spłatą zadłużenia jest u nas kilka. Podlegają one pod Biuro Informacji Gospodarczych i służą odnotowaniu zaległości finansowych osób oraz firm.

Najbardziej znaną bazą danych o dłużnikach jest Krajowy Rejestr Długów. Trafimy tam mają zaległości w kwocie od 200 zł. W przypadku przedsiębiorstw będzie to 500 zł. Oprócz KRD możemy wyróżnić BIG Infomonitor i ERIF. Wszystkie te rejestry zajmują się pośredniczeniem w przekazywaniu informacji gospodarczych. Dotyczą one zadłużenia, terminowej spłaty należności albo braku uregulowania wpłaty w ustalonym czasie.

Często zastanawiamy się nad tym, czy otrzymamy pożyczkę figurując w rejestrze dłużników. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Zazwyczaj banki oraz firmy pożyczkowe sprawdzają, czy znajdujemy się w tych bazach, co z pewnością wpłynie na ich decyzję odnośnie naszej aplikacji. Warto pamiętać o tym, że my również możemy kontrolować naszą sytuację finansową korzystając z zasobów BIG.

Co to jest BIK i czym się różni od rejestrów dłużników

Gdy zastanawiamy  się nad wzięciem zobowiązania, często zdarza nam się przeglądać różne oferty. Analizując te propozycje, dostrzeżemy pewną prawidłowość. Wśród warunków uzyskania pożyczki ratalnej czy nawet zwykłej chwilówki, wymieniany jest tzw. “pozytywny status w BIK”. O co chodzi?  Biuro Informacji Kredytowej to kolejna baza danych, jednak różni się nieco od tych, które zostały wymienione powyżej.

BIK to instytucja, zajmująca się przechowywaniem i udostępnianiem informacji dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Znajdują się tam nasze dane osobowe, informacje o posiadanych zobowiązaniach i ewentualnym zadłużeniu. Dostępne są one dla nas, jak również instytucji finansowych. W przypadku rejestrów dłużników, wgląd w nasze dane mają też wierzyciele.

Okres figurowania w zasobach BIK jest inny niż w przypadku BIG. Jeśli chodzi o rejestry dłużników, to możemy zostać z nich wypisani po spłacie zaległości. Inne są też okoliczności, w jakich zostajemy tam wpisani. Jeśli chodzi o BIG, to znajdziemy się tam, jeśli przez 60 dni zalegamy np. z opłatą rachunku i minęło 30 dni od powiadomienia nas o tym, że zalegamy z płatnościami. Do rejestru BIK trafimy automatycznie, gdy weźmiemy zobowiązanie.

Dobry BIK przemawia na naszą korzyść

Obecność w BIK może być czymś pozytywnym, jeśli rzetelnie spłacamy nasze zobowiązanie. Stanowi to podstawę do oceny naszym możliwości  spłaty kolejnej pożyczki.

Można nawet stwierdzić, że brak obecności w BIK może być sporą przeszkodą na drodze do uzyskania np. kredytu. Co zrobić, żeby zaistnieć w tej bazie tak, żeby przemawiało to na naszą korzyść? Możemy wziąć pożyczkę pozabankową na mniejszą kwotę, która będzie adekwatna do naszych możliwości spłaty.  Powinniśmy uregulować należności we wskazanym terminie i dzięki temu zyskać pozytywny status w BIK. Da nam to szansę na wzięcie większego zobowiązania w najbliższej przyszłości.

Jeśli zależy nam na pozytywnym wpisie, który korzystnie wpłynie na naszą zdolność kredytową, musimy kontrolować swoje należności finansowe. Nie wolno nadużywać korzystania z pożyczek w celu budowania dobrej historii kredytowej. W przeciwnym razie, możemy sobie zaszkodzić, zamiast pomóc.

Jak uzyskać raport BIK

Na szczęście, nie musimy żyć w niepewności odnośnie naszej sytuacji w zasobach BIK. Możemy sprawdzić interesujące nas informacje za pośrednictwem internetu. Otrzymamy je w formie raportów BIK.  Jak otrzymać taki raport? Wystarczy zalogować się na stronie Biura Informacji Kredytowej i stamtąd pobrać szczegółowe zestawienie zobowiązań.

W tym celu zakładamy konto. Pozwoli nam ono wybrać, jaki rodzaj raportu nas interesuje. Konieczne jest oczywiście podanie danych i potwierdzenie tożsamości, poprzez wysłanie skanu lub zdjęcia naszego dowodu. Ponadto, musimy podać nasz nr rachunku bankowego oraz telefonu. Konto bankowe przyda się nam, aby wykonać przelew weryfikacyjny w kwocie 1 zł.  Gdy przejdziemy pomyślnie przez weryfikację, możemy pobrać plik.

Gdy chcemy zapoznać się z tą usługą, możemy zamówić pierwszy raport próbny. Będzie w nim  część danych zawartych w pełnopłatnym zestawieniu. Co konkretnie zawiera raport BIK? Na pewno odnajdziemy tam informacje o naszych należnościach i o tym, czy posiadamy problemy w spłacie zadłużenia. Dowiemy się też, ile gwiazdek otrzymaliśmy w ramach scoringu punktowego. Jeśli zależy nam na pełnym zakresie informacji, możemy otrzymać pojedynczy raport, który będzie nas kosztował 36 zł. Istnieje opcja wnioskowania o takie powiadomienia co miesiąc, albo od razu wykupienia pakietu na cały rok.

Co to jest alert BIK? O czym nas informuje?

Jeśli chodzi o dostępne usługi, BIK wyróżnia się na tle podobnych baz danych tym, że umożliwia nam korzystanie z tzw. alertów. Mowa tu o powiadomieniach chroniących nas przed wyłudzeniem kredytu, albo informujących o pogorszeniu historii kredytowej. Jak działają alerty BIK? W momencie, gdy ktoś chce wziąć kredyt na nasze dane, dostajemy wiadomość smsową lub mailową z powiadomieniem o takiej aktywności. Podobnie będzie w momencie, gdy nasz status w BIK zmieni się na gorszy.

Wspomniane usługi są płatne, niemniej jednak warto rozważyć skorzystanie z nich. Takie udogodnienia pozwolą nam na monitorowanie naszej sytuacji, a co za tym idzie, zachowamy bezpieczeństwo. Kontrolowanie naszego statusu pozwala nam dbać o zdolność kredytową.

Negatywny wpis w BIK – czy możemy wyczyścić nasze dane?

Wcześniej zostało już wspomniane, że do rejestru BIK trafimy wówczas, gdy będziemy posiadali zobowiązania finansowe takie jak np. kredyt, pożyczka. Czasem możemy tam figurować także w momencie, gdy wysyłamy zbyt wiele wniosków o pożyczkę lub kredyt w krótkim czasie. Jeśli ich ilość będzie przesadna, obniży to naszą zdolność kredytową.

Nawet mały dług może stać się dużym kłopotem. Negatywny status w BIK zamyka nas na możliwość otrzymania kolejnych zobowiązań. W związku z tym, zastanawiamy się, co ile BIK aktualizuje dane. Te zasoby są uzupełniane na bieżąco.

Bez wątpienia, niejeden dłużnik zastanawia się, w jaki sposób wyczyścić BIK. W internecie można odnaleźć firmy, które deklarują odpłatne czyszczenie BIK osób zadłużonych. Kwestionują one zazwyczaj decyzje o wpisaniu nas w ten rejestr, jednak przeważnie jest to bezskuteczne.

Możemy wnioskować o usunięcie danych tylko w wyjątkowych przypadkach. Będzie to możliwe, gdy minie pięcioletni okres figurowania informacji, liczony od wygaśnięcia umowy. Inną okolicznością jest anulowanie zgody na przetwarzanie danych. Ostatnim uwzględnianym przypadkiem jest błędny lub nieuzasadniony wpis do BIK.