Wyłudzenie kredytu na skradziony dowód osobisty – jak się bronić?

Wyłudzenie pożyczki na cudzą tożsamość to wciąż powszechny problem, który może dotknąć każdego. Niezastosowanie odpowiednio wcześniej określonych środków może doprowadzić do dotkliwych konsekwencji. Jakie są zatem skuteczne sposoby na ochronę przed wyłudzeniem zobowiązania na nasze dane i jak sprawdzić, czy ktoś już nie wziął na nas pożyczki?

Wyłudzenie kredytu na skradzione dane powszechnym problemem

Według Raportu InfoDOK w II kwartale 2017 r. na skradzioną tożsamość próbowano wyłudzić 1631 kredytów, na łączną sumę aż 144 mln zł. Tym razem rekordowym województwem okazało się woj. śląskie, gdzie na cudze dane próbowano ukraść 25 mln zł. Natomiast średnia kwota takich przestępstw wyniosła aż 30 tys. zł¹.

Co ciekawe porównując te dane z I kwartałem 2017 r., zauważamy tendencję spadkową, gdyż liczba prób zmniejszyła się o 115. Niższy wynik udaremnionych prób nie jest jednak równoznaczny z mniejszą kwotą, którą starano się ukraść – wzrosła ona aż o 53,6 mln zł.

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu osobistego?

Najczęstszą przyczyną wyłudzenia kredytu na czyjeś dane jest posłużenie się cudzym dowodem osobistym. Jeśli zatem zgubimy nasz dokument lub co gorsza, zostanie on nam skradziony, należy natychmiast podjąć określone czynności.

Przede wszystkim o fakcie tym trzeba powiadomić policję. Jako potwierdzenie powinniśmy otrzymać pisemne zaświadczenie zgłoszenia kradzieży dokumentu. Kolejnym krokiem jest udanie się do najbliższego organu gminy. Instytucja następnie wyda nam specjalne zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, które będzie ważne do czasu wyrobienia nowego dokumentu. W ten sposób możemy uniknąć dotkliwych konsekwencji wyłudzenia pożyczki na naszą tożsamość, przykładowo wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę na moje dane? – Raport BIK

Istnieje również kilka sposobów na sprawdzenie, czy ktoś wziął pożyczkę na nasze dane. Jednym z nich jest pobranie specjalnego Raportu BIK. Znajdziemy w nim szczegółowe informacje dotyczące naszej historii kredytowej, zobaczymy, jakie dane na nasz temat widzi instytucja finansowa oraz sprawdzimy, czy informacje o spłacanych ratach są przekazywane do BIK regularnie. Ponadto Raport pozwoli nam kontrolować, kto pytał o nasze dane i ile kredytów jest do nas przypisanych. Dzięki temu zyskamy pewność, że nikt nie wyłudzi pożyczki na naszą tożsamość.

Należy mieć na uwadze, że pobranie Raportu BIK jest rozwiązaniem płatnym. Możemy jednak uzyskać pierwszy darmowy raport na próbę. Nie będzie jednak w nim podanego scoringu ani historii spłat kredytu.

Alert BIK – skuteczna ochrona przed wyłudzeniem

Inną możliwością zabezpieczenia się przed wyłudzeniem zobowiązania na nasze dane jest użycie Alertów BIK. Korzystając z tego rozwiązania, zostaniemy natychmiast powiadomieni o próbie uzyskania pożyczki na naszą tożsamość. Dzięki temu możemy uniknąć poważnych problemów finansowych.

Ponadto dzięki Alertom łatwo będziemy mogli kontrolować terminowość spłat naszych kredytów. Gdy tylko pojawią się jakieś opóźnienia w naszej lub poręczonej przez nas pożyczce, zostaniemy o tym powiadomieni za pomocą SMS oraz e-mail. Co warte podkreślenia, Alerty działają 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu? – narzędzia pomocne w pożyczaniu

Bardzo ważne jest również, aby korzystać z usług tylko rzetelnych i sprawdzonych instytucji finansowych. Decydując się na wzięcie pożyczki online w nieznanej firmie, może dojść do kradzieży naszych danych, które podamy, wypełniając internetowy wniosek.

W poszukiwaniu najlepszych ofert pożyczek pomoże ranking wiarygodnych instytucji pozabankowych. Korzystając z tego narzędzia zyskamy pewność, że firma pożyczkowa, której ofertą jesteśmy zainteresowani, jest rzetelna i sprawdzona. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji z powierzeniem naszych danych fikcyjnej instytucji.


¹ https://zbp.pl/wydarzenia/archiwum/wydarzenia/2017/wrzesien/raport-infodok-utracony-dowod-osobisty-problemem-na-srednio-30-tysiecy-zlotych