Ile można wpłacić do banku bez kontroli i podatku?

Bank ma obowiązek kontrolować płatności swoich klientów. Jakie kwoty przelewów bank zgłasza do urzędu skarbowego? Takie, których wartość przekracza 15 tys. euro lub mają podejrzaną nazwę. Jak bezpiecznie tytułować przelewy oraz jak przebiega kontrola konta osobistego przez urząd skarbowy?

Jakie kwoty przelewów bank zgłasza do urzędu skarbowego?

Jeśli zlecimy transakcję na kwotę większą niż 15 tys. euro, to bank przed przesłaniem jej dalej musi ją zweryfikować. Oczywiście może się okazać, że przelew jest całkowicie legalny, ponieważ są to pieniądze uzyskane z dowolnego rodzaju pożyczki lub innego legalnego źródła. Jeśli tak faktycznie jest, bank nie zatrzyma transakcji.

Obowiązek rejestracji każdej transakcji na kwotę równą lub wyższą niż 15 tys. euro lub odpowiednik tej kwoty w innej walucie nakłada na banki Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zarejestrowany zostanie zarówno wysoki przelew jednorazowy, jak i seria mniejszych przelewów na to samo konto, o ile ich łączna kwota przekroczy ustalony limit. Decyzja ile można wpłacić do banku bez kontroli zależy też od polityki wewnętrznej samej instytucji. W niektórych bankach wartość “podejrzanej” transakcji jest obniżona do 5-10 tys. euro.

Co dzieje się po otrzymaniu przez bank przelewu na kwotę powyżej 15 tys. euro? W pierwszej kolejności o podejrzanej wpłacie bankowej informowany jest Generalny Inspektor Instytucji Finansowych. To on decyduje, czy sprawa powinna zostać przekazana dalej. Jeśli tak, o przelewie powiadamiany jest również urząd skarbowy, a nawet prokuratura. W razie podejrzenia łamania przepisów, przelew zostaje zatrzymany, a bank może zablokować konto klienta. Wszystko zależy od tego, jak wysoki jest przelew oraz jak został zatytułowany.

Jeśli to nie my zleciliśmy wysoki przelew, warto zapytać o niego osobę, która jest upoważniona do naszego konta. Być może wykonała ona płatność bez naszej wiedzy. Jeśli nadawca przelewu nie miał na celu łamania prawa, po weryfikacji płatności zostanie ona przekazana do odbiorcy.

Podatek od przelewu. Kiedy należy go zapłacić?

Urząd skarbowy nie ma prawa zatrzymać przelewu, który wynika z posiadania przez nas wysokiego dochodu. Z tego powodu ważne jest posiadanie dokumentacji potwierdzającej, że źródło przelewu jest w pełni legalne. Problemy mogą się jednak pojawić w momencie, gdy otrzymamy daniny pieniężne lub prezenty, których nie zgłosimy na czas do fiskusa. Wysokie darowizny zazwyczaj wiążą się z koniecznością opłacenia podatku w określonej wysokości. Podatek od przelewu zostanie naliczony, jeśli jego kwota przekracza:

  • 9637 zł (darowizny od tzw. pierwszej grupy podatkowej: małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, ojczyma, macochy, pasierba, zięcia, synowej i teściów);
  • 7267 zł (darowizny od zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych);
  • 4902 zł (darowizny od pozostałych osób).

Podatek naliczany jest od nadwyżki kwoty wolnej od podatku. Jego wysokość to 3-20 proc. zależnie od grupy podatkowej. Opłaty nie poniesiemy, jeśli na nasze konto trafiły pieniądze z pożyczki na raty przez internet, kredytu bankowego czy chwilówki. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych obowiązuje wyłącznie w przypadku pożyczek prywatnych. Są one udzielane przez inwestorów i skierowane głównie do osób ze złą historią kredytową.

Bezpieczna nazwa przelewu – co wpisać?

Wiemy już, ile można wpłacić do banku bez kontroli. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nie przekroczymy 15 tys. euro, nasz przelew może zostać zablokowany. Dlaczego? Bank zatrzyma do weryfikacji przelewy o podejrzanych nazwach, np. “za narkotyki”, “zaliczka za towar”, “okup za zakładnika”. Być może nadawca przelewu robi sobie tylko żarty, jednak obowiązkiem banku jest zatrzymanie zatytułowanej w ten sposób wpłaty bankowej.

Jak powinna brzmieć bezpieczna nazwa przelewu? W tytule płatności możemy po prostu umieścić informację “przelew środków”. Jeśli zależy nam na tym, aby mieć porządek w historii transakcji bankowych i wiedzieć, na co przeznaczyliśmy pieniądze, możemy użyć przykładowych tytułów przelewów:

  • za zakupy;
  • czynsz marzec 2020;
  • wycieczka Zakopane;
  • bilety na koncert Coldplay;
  • zaliczka za wynajem samochodu.

Czy urząd skarbowy może sprawdzić konto klienta?

Bank ma obowiązek monitorować wszystkie przelewy wychodzące i przychodzące. Jeśli są robione w dobrej wierze, ponieważ zdecydowaliśmy się np. na wcześniejszą spłatę pożyczki, wszystko jest w porządku. Płatność zostanie zatrzymana, jeśli będzie wyglądała na podejrzaną. Dopiero po zgłoszeniu przez bank informacji o zaskakująco wysokim przelewie urząd skarbowy może sprawdzić konto osobiste konsumenta.

Urząd skarbowy będzie chciał wiedzieć, ile rachunków bankowych prowadzi dana osoba oraz ile ma ona aktywnych pożyczek i kredytów. Działania takie jak zaciągnięcie lub spłata pożyczki mogłyby wyjaśnić źródło wysokiego przelewu. Dla fiskusa ważne są również wyciągi z konta podatnika, które wskażą na wysokość otrzymywanego dochodu czy bieżących wydatków. Warto pamiętać, że każda niepokojąca transakcja płatnicza może być traktowana jak złamanie prawa. Kary pieniężne za nierozliczone dochody mogą sięgać nawet 75 proc. całej kwoty.