Kim są klienci firm pożyczkowych?

Negatywny wizerunek klienta firm pożyczkowych pozostaje wciąż żywy. Jak natomiast wygląda rzeczywistość? Czy pożyczkobiorcy to rzeczywiście osoby zadłużone, mające problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań?

Stereotypy  mogą wprowadzać w błąd

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, w wielu przypadkach pożyczkobiorca nie jest osobą zadłużoną. Osoby, które mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań, nie są pozytywnie postrzegane przez firmy pożyczkowe. Spłata nawet niewielkiej chwilówki może być dla nich problematyczna. Klient, który nie jest w stanie podołać swoim długom najczęściej nie może liczyć na wsparcie ze strony rzetelnej instytucji pozabankowej.

Duże znaczenie w tym przypadku ma to, że wiele z naszych zobowiązań wpływa na zdolność kredytową. Kolejne zaległości szybko się namnażają. Im więcej mamy niespłaconych długów, tym mniejsza jest nasza szansa na uzyskanie pożyczki ratalnej. Dlatego bardzo często jesteśmy przestrzegani przed zbyt pochopnym zaciąganiem zobowiązań finansowych. Nawet jeśli nie będzie to miało znaczenia w danym momencie, odczujemy to w przyszłości – konsekwencje niespłaconych pożyczek mogą ciągnąć się nawet latami. Dlatego warto podejmować przemyślane decyzje.

Różne pożyczki dla różnych klientów

W przypadku  chwilówek, bardzo często biorą je osoby, którym nagle przytrafia się niespodziewany wydatek. Zazwyczaj w takiej sytuacji zaciągają potrzebną kwotę na krótki okres, tak aby móc ją spłacić np. zaraz po uzyskaniu wypłaty. Wtedy bezproblemowo mogą wywiązać się ze swojego zobowiązania. To bardzo opłacalne w przypadku pierwszej darmowej pożyczki. Wiele firm pożyczkowych proponuje takie rozwiązanie. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić na kosztach pożyczki pozabankowej.

Osoby, które chcą pożyczać na dłużej, mogą skorzystać z możliwości stopniowej spłaty określonej w umowie sumy. Warunki otrzymania pożyczki ratalnej są jeszcze bardziej wymagające, niż w przypadku pożyczek krótkoterminowych. Na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się osoby, które potrzebują pieniędzy np. na wymianę sprzętu, remont albo opłacenie podróży. Decyzja o pożyczce na raty wymaga od nich także samodyscypliny, która umożliwi systematyczną spłatę.

Świadomy mądrzej pożycza

Prawdą jest, że bezpieczne pożyczanie zależy od postawy klienta instytucji pozabankowej. Na szczęście coraz więcej osób wie, jak pożyczać odpowiedzialnie. Dzięki temu problemy w spłacie zadłużenia dotyczą coraz mniejszej grupy.  W ten sposób stereotyp pożyczkobiorcy-dłużnika przestaje być aktualny.

W związku z tym, że szukamy informacji o pożyczkach, nie musimy obawiać się tego, że zostaniemy narażeni na niebezpieczeństwo. Bardzo istotne jest to, że coraz więcej pożyczkobiorców korzysta z ofert dostępnych w internecie. Są one pomocne już na etapie podejmowania pierwszych decyzji. Klienci coraz częściej wiedzą, kiedy nie brać pożyczki, a w jakich okolicznościach mogą sobie na to pozwolić. Sprzyja to budowaniu pozytywnej reputacji pożyczkobiorcy, który potrafi rozsądnie wybierać najlepsze dla siebie rozwiązania.