Co to jest opłata przygotowawcza?
Opłata przygotowawcza, najprościej mówiąc, to różne koszty związane z przygotowaniem pożyczki. Mowa tu m.in. o sprawdzeniu zdolności kredytowej potencjalnego klienta, wypłacie pieniędzy, czy przekazaniu ich pożyczkobiorcy. Co istotne, wspomnianą opłatę stosują zarówno banki, jak również firmy pożyczkowe. Opłata ta jest jednak pobierana jednorazowo.
Ważne – Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku, nakłada na pożyczkodawców obowiązek informowania o wszelkich kosztach pożyczki pozabankowej, w tym o opłacie przygotowawczej.
Od czego zależy wysokość opłaty przygotowawczej?
Opłata przygotowawcza zależna jest od wielu czynników i zazwyczaj jest dość wysoka – może być równa nawet 1/4 lub 1/3 kwoty pożyczki online. Wszystko zależne jest od kwoty pożyczki oraz okresu kredytowania. Jak komentuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK): „Opłata ta, kalkulowana jest na różnym poziomie dla różnych kwot pożyczki. Dodatkowo wskazać należy, iż opłata przygotowawcza dla tych samych kwot pożyczki, ale dla różnych okresów spłaty, ustalana jest także na różnym poziomie”.
W jaki sposób można dowiedzieć się, ile wynosi wysokość opłaty przygotowawczej w instytucji, której usługami jesteśmy zainteresowani? To bardzo proste. Przede wszystkim możemy to sprawdzić w kalkulatorze pożyczkowym firmy. Dodatkowo taka informacja powinna być zamieszczona również w specjalnej tabeli opłat, znajdującej się na stronie internetowej pożyczkodawcy.
Opłata przygotowawcza a prowizja – poznaj różnice
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnic wynikających pomiędzy pojęciem opłaty przygotowawczej a prowizją. Stosowanie tych wyrażeń zamiennie to jednak duży błąd.
Prowizja to wyrażona w procentach wartość, która wypłacana jest na rzecz podmiotu, za wykonanie określonej czynności prawnej (przykładowo udzielenia pożyczki). Z kolei opłata przygotowawcza obejmuje wszystkie działania, które pożyczkodawca musi wykonać w celu przygotowania zobowiązania. Co istotne, prowizja, w przeciwieństwie do opłaty przygotowawczej zostaje zwrócona w przypadku rezygnacji z pożyczki (każdy konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy).
Co składa się na koszt RRSO?
Przed zaciągnięciem zobowiązania pożyczkobiorcy powinni szczegółowo zapoznać się z kosztami zobowiązania, czyli tzw. RRSO. Pod tym pojęciem kryje się Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, tj. całkowite koszty pożyczki, które zobowiązany jest do poniesienia klient.
Na RRSO składa się m.in.:
- okres kredytowania,
- wysokość zobowiązania i typ rat,
- prowizja za udzielenie pożyczki,
- kapitalizacja odsetek,
- oprocentowanie nominalne w skali roku, tj. stopa procentowa,
- opłaty dodatkowe (m.in. opłata administracyjna, czy wspomniana wcześniej opłata przygotowawcza).
Przed wzięciem pożyczki, przeanalizuj swój budżet domowy
Zanim zdecydujemy się na wzięcie pożyczki, warto przeanalizować swój budżet domowy. W ten sposób dowiemy się, jaka maksymalna kwota zobowiązania nie sprawi nam większych problemów w spłacie.
Analizę budżetu warto zacząć od rozpisania swoich dochodów oraz wydatków. Mowa tu m.in. o wydatkach stałych (czynsz za mieszkanie, opłata za telefon, zakupy spożywcze) oraz jednorazowych (wizyta u fryzjera, czy lekarza). Kolejnym krokiem jest obliczenie całkowitej kwoty pożyczki, uwzględniając wspomnianą prowizję oraz opłatę przygotowawczą. W ten sposób zaciągniemy zobowiązanie dopasowane do naszych aktualnych możliwości. Dzięki temu unikniemy zbędnych problemów finansowych.