Umowa pożyczki – patrz, co podpisujesz
Umowa pożyczki jest nieodłącznym i tym samym najważniejszym elementem w procesie pożyczania. To właśnie na jej podstawie można dochodzić ewentualnych roszczeń. W umowie zawarte są wszystkie, niezbędne informacje dotyczące przeprowadzanej transakcji. Co warte podkreślenia, podpisanie umowy równoznaczne jest ze zgodą na spełnienie określonych w niej warunków. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z jej treścią przed złożeniem podpisu.
Do najważniejszych elementów umowy należy:
- Określenie stron umowy, tj. pożyczkodawca i pożyczkobiorca
- Opis przedmiotu umowy
- Czas trwania umowy
- Koszty pożyczki
- Reklamacja
- Podpisy obu stron
Ponadto zapisany jest w niej sposób przekazania gotówki przez firmę pożyczkową oraz termin i zasady zwrotu pożyczki. W zdecydowanej większości firmy pożyczkowe oferują przelew pożyczonej kwoty bezpośrednio na konto klienta. Zdarza się jednak, że pożyczkobiorca nie posiada własnego rachunku bankowego. Z myślą o takiej ewentualności, część firm pożyczkowych oferuje wypłatę gotówki za pomocą czeku GIRO lub dostarczenie jej za pośrednictwem kuriera.
Czek GIRO jako jedna z metod wypłaty gotówki
Czek GIRO to jeden z najstarszych sposobów na wypłatę gotówki. Przekazanie pożyczki w tym wypadku odbywa się za pośrednictwem przekazu pocztowego. Metoda ta narodziła się jeszcze przed powstaniem kont bankowych, a jej popularność przetrwała do dzisiaj. Czek GIRO to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają własnego rachunku bankowego. Jest to również dobry sposób dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na przypływ gotówki na konto – przykładowo zostało ono zajęte przez komornika.
Aby wypłacić pożyczkę za pomocą czeku GIRO wystarczy udać się do najbliższej placówki pocztowej z niezbędnymi dokumentami, tj. specjalnym otrzymanym przy umowie pożyczki formularzem oraz dowodem osobistym. Następnie po zweryfikowaniu naszej tożsamości, gotówka przekazana zostanie nam bezpośrednio do ręki.
Korzystając ze wspomnianej metody, omijamy obowiązek wysłania przelewu weryfikacyjnego na konto pożyczkodawcy. W związku z tym nie ponosimy żadnych opłat. Dodatkowo cały proces przebiega szybko i sprawnie, a gotówkę możemy otrzymać jeszcze tego samego dnia.
Umowa z kurierem, czyli gotówka dostarczona przez pośrednika
Innym sposobem jest otrzymanie gotówki za pośrednictwem doręczyciela. Początkowo kurier, pod wskazany we wniosku adres przynosi nam umowę pożyczki i weryfikuje naszą tożsamość. Jeśli proces ten przebiegnie pomyślnie, doręczyciel następnie wręczy nam pożyczoną kwotę do ręki.
Takie rozwiązanie to doskonała opcja dla osób, które nie posiadają konta bankowego. Metoda ta jest zazwyczaj jednak bardziej czasochłonna. Dlatego decydując się na ten sposób powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.
Pożyczka online na konto – najpopularniejsza z pożyczek
Korzystając z usług instytucji pozabankowych z pewnością zauważyliśmy, że jednym z najczęściej stawianych wymagań wobec pożyczkobiorców jest posiadanie konta bankowego. Przelew zobowiązania na konto to jeden z najpopularniejszych sposobów otrzymania gotówki.
Klienci, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie powinni posiadać własny rachunek bankowy. Nie może to być rachunek firmowy czy też dzielony z kimś innym, przykładowo ze współmałżonkiem. Ponadto zobowiązani są do przelania określonej kwoty (najczęściej w postaci 1 gr), w celu zweryfikowania konta. Dzięki temu pożyczkodawca ma pewność, że podany rachunek bankowy należy do osoby wnioskującej o pożyczkę przez internet.
Przelew na konto to zdecydowanie najszybszy sposób na otrzymanie gotówki – pożyczkę można już mieć po 15 minutach. Następnie otrzymaną kwotę można łatwo wypłacić w bankomacie lub w jednej z placówek naszego banku.