Pożyczka na pesel a wyłudzenie danych osobowych

Często się zdarza, że potrzebujemy pilnie pieniędzy. Warto jednak pamiętać, aby nie korzystać z pożyczki na pesel. Żadna rzetelna firma pożyczkowa nie posiada takiej w swojej ofercie. Z pomocą naszym problemom finansowym przyjdzie pożyczka na dowód bez zaświadczeń, którą możemy otrzymać bez wychodzenia z domu. Należy jednak pamiętać, aby we wniosku o pożyczkę podać prawidłowe dane. Tylko w ten sposób usprawnimy proces wypłaty pieniędzy z pożyczki.

Pożyczka na pesel – czy taka istnieje?

Firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. W związku z tym, że oferują szereg udogodnień, możemy liczyć zarówno na pożyczkę na telefon, jak również pożyczkę na dowód. Czy w asortymencie firm pożyczkowych znajdzie się także pożyczka na pesel?

Pożyczka na pesel nie istnieje. Choć numer pesel jest jedną z ważniejszych danych, jaka pozwala nam ubiegać się o pożyczkę, nie możemy jej dostać posiadając jedynie tę daną. Pożyczka na pesel oferowana jest co najwyżej przez oszustów, którzy obiecują wypłacenie gotówki w zamian za podanie jednej informacji. Należy uważać na wszystkie firmy, które oferują tego typu usługę. Na rynku pożyczkowym dostępna jest równie szybka pożyczka na dowód osobisty, w przypadku której nie musimy przedstawiać dodatkowych zaświadczeń i jest ona w pełni bezpieczna. Takie pożyczki online udziela np. PożyczkaOk.pl.

Kredyt na dowód – w jaki sposób mogę wnioskować o pożyczkę na moje dane?

Wnioskowanie o kredyt na dowód nie jest trudne. Przypomnijmy, że oferta pożyczkodawców skierowana jest zarówno do osób młodych, jak i tych w podeszły wieku, które mogą skorzystać z pożyczki dla emerytów czy rencistów. Jedyne, co musimy zrobić, aby aplikować o gotówkę, to poprawnie wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej pożyczkodawcy. W dokumencie powinny zostać zawarte dane pochodzące z naszego dowodu osobistego. Pesel jest jedną z nich, ale nie jest wystarczającą informacją, aby firma pożyczkowa rozpatrzyła nasz wniosek. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli trafimy na ofertę, która nie będzie od nas wymagała niczego poza tym numerem. Taka instytucja może przyczynić się do wyłudzenie pożyczek na skradzione dane osobowel.

Przed wysłaniem wniosku należy sprawdzić poprawność zapisanych w nim informacji. Usprawni to proces weryfikacji klienta, następnie wypłaty pieniędzy z pożyczki. Dobrze jest też znać warunki przyznania pożyczki u danego pożyczkodawcy. Jeśli nie będziemy spełniali wymagań dotyczących np. wieku, spotkamy się z odrzuceniem wniosku.

Czy może dojść do wyłudzenia kredytu na nasze dane?

Nieczęsto zdarza się, że gubimy dokumenty, jednak może się to przytrafić każdemu. Ważne jest jednak to, aby o takim zdarzeniu poinformować odpowiednie służby. W związku z tym, że istnieją oferty pożyczek na dowód bez zaświadczeń, może istnieć obawa, że ktoś będzie próbował wyłudzić kredyt konsumencki na nasze dane. Warto pamiętać jednak o tym, że firmy pożyczkowe dbają o bezpieczeństwo swoich klientów i nie dopuszczają do takiej sytuacji. Za każdym razem, gdy ktoś aplikuje o dodatkową gotówkę, zostaje dokładnie sprawdzony przez pożyczkodawcę. Odbywa się to m.in. za pomocą weryfikacji tożsamości.

Sposoby weryfikacji klientów

Do sposobów weryfikacji klientów firm pożyczkowych zalicza się:

  • weryfikację telefoniczną – polega ona na wykonaniu do wnioskującego o pożyczkę telefonu i poproszenie o potwierdzenie danych, które zostały zawarte we wniosku. Obsługa klienta może także wymagać wskazania dodatkowych informacji, które będą mówiły o tym, czy rozmówca jest osobą, która wysłała wniosek o pożyczkę
  • weryfikację za pomocą kuriera – pracownik firmy kurierskiej dostarcza klientowi firmy pożyczkowej do podpisania umowę. Podczas złożonej wizyty sprawdza dane klienta z tymi, które podał we wniosku. Jeśli są one prawidłowe, konsument może podpisać umowę. Ta zostaje niezwłocznie dostarczona do instytucji finansowej, która następnie wypłaca pieniądze
  • opłatę weryfikacyjną – jest to jedna z częściej stosowanych metod. Polega ona na przelaniu 1 grosza lub złotówki na konto pożyczkodawcy. W ten sposób klient potwierdza, że konto, które podał w formularzu aplikacyjnym należy do niego. Potwierdzenie tej informacji jest bardzo ważne, ponieważ to na ten rachunek instytucja pożyczkowa przelewa pieniądze z pożyczki

Jak sprawdzić, czy doszło do wyłudzenia naszych danych osobowych?

Wyłudzenie danych osobowych jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Jeśli nie mamy pewności, czy doszło do kradzieży danych osobowych wskutek ich wycieku, możemy to sprawdzić za pomocą raportu BIK. Zamieszczone są w nim wszelkie dane dotyczące naszej zdolności kredytowej. Ponadto możemy zobaczyć, ile mamy aktualnych pożyczek i czy spłacamy je na czas. Jedną z opcji raportu BIK jest możliwość wygenerowania informacji dotyczących tego, czy ktoś pytał o nasze dane.

Aby uchronić się przed wyłudzeniem danych osobowych, a następnie zaciągnięciem kredytu na skradzione dane, warto uruchomić Alert BIK. Jest to usługa oferowana przez Biuro Informacji Kredytowej. Ma ona służyć powiadamianiu o próbie zaciągnięcia pożyczki czy kredytu na nasze dane. Informację o tym czynie dostaniemy za pomocą SMS lub e-maila. Usługa działa 24 h na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Jeśli ktoś podjął próbę wyłudzenia kredytu na pesel, należy niezwłocznie poinformować o tym pożyczkodawcę oraz policję.

Baza PESEL – czym jest i jakie gromadzi dane?

Na co dzień każdy z nas posługuje się swoimi danymi oraz ma styczność z informacjami dotyczącymi innych osób. Ważne jest jednak zachowanie bezpieczeństwa w związku z wykorzystywaniem ich. Jednym z miejsc, które kumulują informacje dotyczące m.in. obywateli Polski, jest baza PESEL. Jest to Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, który zawiera podstawowe informacje identyfikujące tożsamość i status administracyjno – prawny obywateli polskich oraz cudzoziemców zamieszkujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Rejestr zawiera takie informacje jak np.: wiek, płeć, miejsce zamieszkania, kraj urodzenia, stan cywilny, imiona i nazwiska rodowe rodziców, data wymeldowania z miejsca pobytu stałego. Dzięki nagromadzeniu tak obszernych informacji, do których dostęp mają wyłącznie przedstawiciele władzy (m.in. policja, prokuratura, straż, organy wyborcze czy organy kontroli państwowej), możemy być pewni, że każda próba wyłudzenia pożyczki na pesel będzie bezskuteczna.