Odmowa pożyczki? Powody odrzucenia wniosku przez instytucję pozabankową

Finanse trudno utrzymać w ryzach. Ciągłe opłaty, wydatki i przyjemności, których ciężko jest nam sobie odmówić sprawiają, że ledwo wiążemy koniec z końcem. Wsparciem dla naszych funduszy mogą okazać się pożyczki pozabankowe. Proste do aplikowania, z błyskawicznym przelewem środków na konto, mogą nam pomóc w niejednej sytuacji. Niestety, nie zawsze pożyczkodawca może zaakceptować nasz wniosek. Jest wiele powodów, przez które może odrzucić aplikację pożyczkobiorcy.

Brak zdolności kredytowej

Najczęstszą przyczyną jest niska albo brak zdolności kredytowej. Pożyczkodawcy liczą na wiarygodnych klientów, dlatego skreśla nas brak regularnych dochodów oraz wpis w rejestrze dłużników. Również brak jakiejkolwiek historii kredytowej może zniweczyć nasze szanse. Dlatego warto brać pożyczki dopasowane do naszych możliwości finansowych i zawsze spłacać je o czasie. Dzięki temu będziemy budować pozytywną historię kredytową.

Niestety, nie każdy potrafi odpowiednio rozporządzać swoim budżetem. Poziom świadomości finansowej Polaków jest bardzo niski. W badaniu realizowanym przez OECD Polacy znaleźli się na ostatnim miejscu spośród 30 branych pod uwagę krajów. Rozpatrywany był poziom wiedzy, zachowania i plany finansowe. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i aplikować o wsparcie budżetu. Najlepszą pomocą są specjalne kalkulatory, uwzględniające najistotniejsze parametry, czyli:

  • Dochód,
  • Poziom miesięcznych wydatków związanych z utrzymaniem i przyjemnościami, których nie potrafimy sobie odmówić,
  • Aktualne zobowiązania finansowe (inne pożyczki i kredyty),
  • Liczba osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

Szybko przekonamy się, na jaką kwotę pożyczki możemy liczyć, aby nie pogrążyć naszych finansów i uniknąć spirali zadłużenia.

Błędy w formularzu rejestracyjnym

Jeśli chcemy otrzymać pożyczkę online, powinniśmy starannie wypełniać formularz. Problem stanowią nawet drobne literówki. Z tego względu, gdy skończymy uzupełniać wniosek, jeszcze raz dokładnie go prześledźmy. Wszystkie nieścisłości mogą sprawić, że pożyczkodawca nie będzie mógł nas zweryfikować, przez co odmówi nam środków, na które tak liczyliśmy.

Ale nie tylko skrupulatność przy wypełnianiu wniosku ma znaczenie, kiedy bierzemy pożyczki. Pożyczanie powinno być bezpieczne, dlatego my również zweryfikujmy instytucję pozabankową. Powinniśmy wybrać wiarygodną firmę, która nie ukrywa żadnych informacji i jasno prezentuje nam warunki pożyczania.

Niedostosowanie się do wymogów stawianych przez pożyczkodawcę

Powodem odrzucenia wniosku może być również niespełnienie wymogów, które stawia przed nami pożyczkodawca. Najczęściej chodzi tutaj o nasz wiek. Musimy być osobami pełnoletnimi, ale wiele instytucji pozabankowych podnosi dolną granicę wieku. Nie jest to 18 lat, ale 20 albo nawet 21. Ruchoma jest również górna granica – niekiedy pożyczkę mogą otrzymać osoby powyżej 80 roku życia, a czasami 60 lat już wyklucza nas z możliwości składania wniosku.

Potencjalni klienci muszą być także obywatelami Polskimi i mieć stały dochód. Co istotne, nie skreśla nas umowa o dzieło czy dochody z renty. Pożyczka pozabankowa może być udzielona nie tylko osobom pracującym na etat. Dlatego śmiało złóżmy wniosek, nawet jeśli nasze wynagrodzenie pochodzi z innych źródeł. Ponadto, należy mieć aktywny numer telefonu komórkowego i rachunek w polskim banku.

Przelew weryfikacyjny z konta innej osoby

Pożyczkodawcy wymagają od nas dokonania opłaty weryfikacyjnej, w celu sprawdzenia wiarygodności naszej tożsamości. Jeśli zrobimy przelew z konta innej osoby, pożyczkodawca go nie zaakceptuje. Dlatego nie używajmy rachunku mamy, siostry czy znajomego. Musi być to nasze konto bankowe. Wymagana opłata to zwykle kwota jednego grosza albo jednej złotówki. Im szybciej prześlemy ją na konto pożyczkodawcy, tym szybciej otrzymamy środki z pożyczki. Pamiętajmy o tych istotnych elementach, a już niedługo nasz budżet zostanie zasilony.