Pożyczka dla rolnika – gdzie taką znaleźć?
Praca na roli jest trudna. Pochłania mnóstwo czasu i nie zawsze daje owoce. Przez to też rolnicy często nie mają wynagrodzenia za swoje działanie. Stąd właśnie specjalna oferta rynku pozabankowego, która skierowana jest do wszystkich tych, którzy potrzebują wesprzeć finansowo swoją działalność.
Warto zauważyć, że w ramach pożyczki dla rolnika wnioskujący mogą sięgnąć po dużą kwotę na przyjaznych zasadach. Mogą to zrobić nie tylko w banku, ale i całkowicie online. To wszystko za sprawą pożyczek oferowanych przez sektor pozabankowy, które mają ułatwić funkcjonowanie nie tylko przedsiębiorcom, ale i osobom fizycznym. Pożyczka online dla rolnika może być przeznaczona na dowolny cel. W związku z tym wnioskujący może przeznaczyć ją na zakup produktów potrzebnych do użyźnienia ziemi, np. nawozów, a także sprzętów, które pomogą zebrać plon. Wystarczy znaleźć kredytodawcę, który będzie w swojej ofercie posiadał pożyczkę dla rolnika. Aby usprawnić ten proces, rynek pożyczkowy oferuje możliwość skorzystania z porównywarki pożyczek. Zestawienie w jednym miejscu najbardziej atrakcyjnych i uczciwych ofert pomoże dokonać odpowiedniego wyboru.
Zabezpieczenie pożyczki dla rolnika – co może je stanowić?
Jako, że banki charakteryzują się zupełnie inną procedurą pożyczania pieniędzy niż instytucje pożyczkowe, musimy liczyć się z tym, że przy sięganiu po pożyczkę dla rolnika, będzie od nas wymagane zabezpieczenie transakcji. W ramach tego działania możemy zastawić np. łąkę lub pastwisko. Zastaw stanowić może także sad, grunt uprawny czy inne grunty, które należą do rejestru gruntów. Pożyczka dla rolnika nie musi być jednak zabezpieczona budynkiem mieszkalnym czy gospodarczym. Co ważne, ustawa o gruntach rolnych i leśnych z dnia 29.06.2015r. zabrania zabezpieczać pożyczkę gruntami leśnymi i zalesionymi.
Firmy pożyczkowe świadczą swoje usługi na wiele prostszych zasadach. O gotówkę możemy wnioskować bez wychodzenia z domu, dopełniając jedynie minimum formalności. Nie będą nam potrzebny zastaw ani poręczyciele. Powinniśmy jednak pamiętać, aby spełnić wszelkie wymagania pożyczkodawcy, aby proces wypłaty pieniędzy z pożyczki dla rolnika przebiegał sprawnie.
Zdolność kredytowa – jak ocenić ryzyko kredytowe?
Warto pamiętać, że nawet jeśli wnioskujemy o pożyczkę dla rolnika online, musimy posiadać pozytywną zdolność kredytową. Firma udzielająca nam pożyczki musi wiedzieć, że jesteśmy odpowiedzialnymi osobami, które spłacą zadłużenie na czas. Co jest brane pod uwagę w ocenie naszej zdolności kredytowej?
Obliczenie zdolności kredytowej zaczyna się od analizy faktur i rachunków, które jako rolnicy otrzymujemy. Ważne dla pożyczkodawcy są także dodatkowe źródła dochodu czy dochód szacunkowy. Jeśli wnioskujący otrzymuje dotacje z UE lub innego programu partnerskiego, także powinien to wykazać w dokumentach.
Pożyczkodawca będzie chciał także znać działania rolnika na najbliższy czas. Zebranie wszystkich istotnych informacji pomoże wskazać przypuszczalny zarobek oraz wysokość wydatków na wybrany okres. W ten sposób łatwiej będzie ustalić ryzyko kredytowe związane z udzieleniem pożyczki. Jej wysokość nie tylko zależy od podanych wcześniej informacji, ale także od klasy grunty i jego rodzaju.
Kredyt dla rolnika – z jakimi dokumentami?
Nawet jeśli wnioskujemy o pożyczkę dla rolnika online, musimy posiadać najważniejsze dokumenty, które potwierdzą naszą tożsamość i wykażą, że prowadzimy działalność gospodarczą. Są nimi m.in. dokument potwierdzający prawo własności, wypis oraz wyrys z rejestru gruntów czy numery ksiąg wieczystych. Istotne jest posiadanie dowodu osobistego, który pomoże zweryfikować nasze dane, a także konto bankowe. To na nie zostanie przelana kwota pożyczki.
Procedura wnioskowania o kredyt dla rolnika jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową wybranego pożyczkodawcy i wypełnić wniosek. Należy w nim podać kwotę pożyczki, o jaką chcemy się ubiegać i orientacyjny czas jej spłaty. Dodatkowo w aplikacji należy uwzględnić nasze dane osobowe. Tak wypełniony wniosek należy odesłać firmie pożyczkowej i czekać na dalsze wskazówki dotyczące potwierdzenia podanych informacji. Możemy zostać np. poproszeni o dokonanie przelewu weryfikacyjnego. Nie jest to jednak dziś obowiązek, ponieważ istnieją inne metody potwierdzenia tożsamości. Jeśli kredytodawca zdecyduje o przyznaniu pożyczki dla rolnika, gotówkę otrzymamy wprost na podane w formularzu zgłoszeniowym konto bankowe.