Pożyczka społecznościowa – czy warto brać pożyczki od osób prywatnych?

Social lending, czyli pożyczki społecznościowe, to jeden z alternatywnych sposobów na dofinansowanie. W Polsce ta metoda uzyskiwania pieniędzy jest mało popularna. Na czym polegają pożyczki społecznościowe przez internet od osób prywatnych? Czy są opłacalne i bezpieczne?

Pożyczki społecznościowe – czym są i jak działają?

Zwykle możliwość uzyskania dodatkowej gotówki kojarzy nam się z bankami i firmami pożyczkowymi. Instytucji finansowych oferujących pożyczki jest cała masa – pozwala to na dobranie odpowiedniego produktu w zależności od tego, jakie są nasze wymagania. Gdy potrzebujemy szybko mniejszej ilości pieniędzy, możemy wziąć chwilówkę. Kiedy wolimy większe kwoty spłacane w transzach, wybieramy pożyczkę na raty przez internet.

Istnieje jednak pewna stosunkowo nowa metoda, która narodziła się w Wielkiej Brytanii. Pożyczki społecznościowe, bo o nich tu mowa, różnią się od znanych nam dobrze produktów finansowych oferowanych przez sprawdzonych i zweryfikowanych pożyczkodawców.

Idea tzw. social lendingu opiera się na charakterystycznych zasadach. W odróżnieniu od banku czy firmy pożyczkowej, umowa pożyczki jest zawierana między osobami prywatnymi. Jedn ten dokument ma formę cywilno-prawną i należy zaznaczyć, że nie obowiązują go przepisy Prawa bankowego czy rekomendacje KNF. Podmiotami pośredniczącymi nie jest tu instytucja finansowa, a internetowe platformy stworzone specjalnie do pożyczek peer to peer, skupiające prywatnych pożyczkodawców i pożyczkobiorców.

W przypadku pożyczek społecznościowych ma się do czynienia z dużą różnorodnością, nie tylko jeśli chodzi o maksymalną wysokość dostępnej kwoty, ale też okres spłaty. Istnieją pożyczki dla osób fizycznych, gdzie można uzyskać do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale są również finansowania przeznaczone dla firm.

Jak uzyskać pożyczkę społecznościową?

Aby zdobyć pieniądze w ten sposób, należy wykonać kilka kroków:

  1. Zarejestruj się w wybranym serwisie, podając wymagane dane.
  2. Zweryfikuj swoją tożsamość.
  3. Określ preferowaną wysokość pożyczki i okres spłaty.
  4. Z ofert spełniających wymagania wybierz tę, która jest dla ciebie najlepsza
  5. Dokonaj opłaty serwisowej.
  6. Poczekaj na przelew środków.

Należy zaznaczyć, że istnieje możliwość dokonania dobrowolnie dodatkowej weryfikacji, która zwiększa szanse na uzyskanie wyższej kwoty. Może polegać na potwierdzeniu adresu zamieszkania, dostarczenia zaświadczeń o zarobkach czy dołączeniu rachunku za media.

Wady i zalety pożyczek społecznościowych

Pożyczka społecznościowa stanowi alternatywę, jeśli nie chcemy pożyczać w firmie pożyczkowej lub banku. Do tego może zachęcić szeroka oferta skierowana zarówno do osób prywatnych, jak i firm. Nie trzeba też wychodzić z domu, aby o nią wnioskować. Dostępne kwoty są stosunkowo wysokie, a szanse na uzyskanie finansowania duże.

Z drugiej strony, w przypadku pożyczek społecznościowych brak tutaj szczegółowych zasad i regulacji prawnych. Dodatkowo może być wymagane ustanowienie zastawu, na co nie każdy może sobie pozwolić. Czas oczekiwania na udzieloną kwotę jest też zwykle dłuższy niż ma to miejsce w przypadku finansowania z firm pożyczkowych. Dodatkowo firmy pożyczkowe bez problemu udzielają pożyczek bez umowy o pracę.

Kolejną kwestią są stosunkowo duże koszty i dodatkowe opłaty związane z social lendingiem. Trzeba pamiętać, że za każdym razem, kiedy bierzemy taką pożyczkę, musimy uiścić opłatę serwisową, a także zapłacić za dodatkową weryfikację, jeśli się na nią zdecydujemy. W dodatku zarówno pożyczanie, jak i inwestowanie wiąże się z obowiązkowymi podatkami (od zysków, czy od samej pożyczki od osoby prywatnej). Może się więc okazać, że social lending będzie zwyczajnie nieopłacalny dla pożyczkobiorców i inwestorów. Ponadto pożyczanie w firmach pożyczkowych zawsze oficjalnie zwiększa nasz scoring BIK (jeśli pożyczka jest spłacana na czas).

Czy pożyczki społecznościowe są bezpieczne?

Portale i serwisy z pożyczkami społecznościowymi starają się zmaksymalizować bezpieczeństwo osób, które z nich korzystają. Jednak brak szczegółowych uregulowań prawnych zwiększa ryzyko stania się ofiarą oszustwa. Sektor pożyczek społecznościowych nie podlega ścisłym regulacjom, a sama procedura i warunki umowy nie zawsze są jasne.

W przypadku sprawdzonych firm należących do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych mamy pewność, że uzyskamy pieniądze od wiarygodnego pożyczkodawcy, oferującego w ostatecznym rozrachunku lepsze warunki.

Czy warto inwestować w pożyczki społecznościowe?

Co ciekawe, istnieje także możliwość inwestowania w tego rodzaju finansowanie, które opiera się na podobnych zasadach, jak np. popularny Uber. Przy pożyczkach społecznościowych kilku inwestorów wspólnie może pożyczyć pieniądze określonemu pożyczkobiorcy. Z odpowiednią ilością środków są w stanie zainwestować w nie również osoby fizyczne. Zysk z inwestycji trafia do danego pożyczkodawcy w postaci odsetek.

Najlepiej jest udzielać minimum kilku pożyczek w jednym czasie – będzie to bardziej opłacalne, a przeznaczenie określonej kwoty pieniędzy na jedną inwestycję wiąże się z większym ryzykiem. Sam zysk zależy od liczby udzielonych zobowiązań i zasad danej platformy (oprocentowanie ustala sam inwestor lub jest wyznaczane przez serwis internetowy). Pożyczki społecznościowe można także kupować i sprzedawać, co stanowi możliwość opracowania dodatkowych działań strategicznych mających na celu zwiększenie zysków z inwestycji.

Inwestycja w pożyczki społecznościowe może być opłacalna, jeśli dysponujemy odpowiednią kwotą, pozwalającą na udzielenie kilku pożyczek zamiast jednej. Trzeba także uważać na to, czy dany serwis pozwala na ustalenie własnego oprocentowania. Niektóre portale same ustanawiają wysokość tego wskaźnika. Inwestując w takich portalach można uzyskać do ok. 25 proc. zysku brutto. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że konkurencja jest duża, a kwota inwestowania jest zazwyczaj wprost proporcjonalna do otrzymanych zysków.