Problemy finansowe – jak radzić sobie z zadłużeniem?

Jest dopiero połowa miesiąca a na Twoim koncie bankowym już brakuje pieniędzy. Do tego nie zdążyłeś jeszcze zapłacić za rachunki. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad swoimi wydatkami i zacząć działać. Zaciąganie pożyczki nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem, dlatego warto wcześniej zaplanować swój budżet.

Czym są problemy finansowe?

W ostatnich latach coraz częściej stykamy się z problemem zadłużenia w Polsce. Taka  trudność może dotknąć każdego z nas, dlatego warto zastanowić się wcześniej nad zachowaniem płynności finansowej. Przyczyn problemów z brakiem gotówki może być wiele – wystarczy, że dojdą nam niespodziewane wydatki lub stracimy pracę i nagle znajdziemy się w finansowym dołku. Najlepiej wcześniej pomyśleć o takich kryzysowych sytuacjach i przygotować poduszkę finansową.

Wiele korzyści przynosi planowanie budżetu domowego. Dzięki temu wiemy ile pieniędzy musimy przeznaczyć na rachunki i najpotrzebniejsze rzeczy, a ile zostanie nam na własne przyjemności. W dobrej sytuacji są osoby, które potrafią oszczędzać i co miesiąc odkładają wcześniej zaplanowaną kwotę. Natomiast pierwszym sygnałem do zastanowienia się nad swoim stanem finansowym powinien być fakt, że przed wypłatą musimy zaciskać pasa i rezygnujemy z odkładania oszczędności.

Zazwyczaj gdy brakuje nam pieniędzy, szukamy pomocy u swojej rodziny lub znajomych. Jeżeli nie możemy na nich liczyć zadłużamy się w instytucjach finansowych. Zaciągamy szybkie pożyczki przez internet i zmagamy się z oddaniem długu przez wiele miesięcy. O problemach finansowych nie mówi się jeszcze, gdy mamy na koncie jedną pożyczkę, którą spłacamy terminowo. W najgorszej sytuacji są osoby, które nie mając wystarczających środków na spłatę rat zadłużają się ponownie. Prowadzi to do błędnego koła, z którego bardzo trudno jest wyjść.

Jak wyjść z kłopotów finansowych?

Kiedy doprowadziliśmy do powstania zadłużenia zazwyczaj zastanawiamy się nad sposobem wyjścia z trudnej sytuacji. Tak jak wcześniej pisaliśmy, najgorszym możliwym rozwiązaniem problemu jest zaciągnięcie kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej. W ten sposób wpadamy w spiralę zadłużenia, a koszty związane z odsetkami od pożyczek stale rosną.

Pierwszym krokiem do oddłużenia, obok ograniczenia wydatków, jest zaprzestanie używania kart kredytowych i jak najszybsza spłata zadłużenia, które na nich powstało. Pieniądze z karty wydajemy lżejszą ręką niż jest to w przypadku płatności gotówką, którą posiadamy w portfelu. Zwykle nie orientujemy się dokładnie jakim budżetem dysponujemy na karcie, dlatego nieświadomie przekraczamy limit. Działają one podstępnie jeżeli wydamy za dużo. Każda kolejna wypłata zostaje przeznaczona na spłatę długu, a my znowu zostajemy bez środków do życia i używamy ponownie karty.

Złym pomysłem jest również jest korzystanie z debetu na koncie, kiedy nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Debet powstaje w momencie, gdy wypłacamy więcej pieniędzy niż mamy na koncie. Możemy go porównać do szybkiej pożyczki z naliczanymi odsetkami. Jest jednym z droższych zadłużeń, dlatego nie warto z niego korzystać.

Jeśli to wszystko nie wystarcza i nie jesteśmy w stanie wyjść z problemów finansowych musimy zwiększyć swoje dochody i zminimalizować wydatki. W takim wypadku najprostszym rozwiązaniem będzie sprzedawanie niepotrzebnych rzeczy. Możemy zrobić listę sprzętów, których nie używamy i wystawić je na stronie internetowej z ogłoszeniami. Inną opcją jest znalezienie dodatkowej, dorywczej pracy.

Najpoważniejsze konsekwencje niespłacania długów

Każde zaciągnięte zobowiązanie należy spłacić w terminie, ale zastanawiające jest co się stanie kiedy zabraknie nam gotówki, aby uregulować dług? Jakie konsekwencje musimy ponieść?

Po pierwsze za każdy dzień opóźnienia naliczane są dodatkowe odsetki. Dług coraz bardziej się powiększa i jest nam go trudniej spłacić. Jeżeli trafi on do sądu wtedy do całości zadłużenia dochodzą jeszcze koszty sądowe.

Firma pożyczkowa, u której zalegamy ze spłatą pożyczki może wpisać nas do rejestru dłużników. Powoduje to obniżenie zdolności kredytowej i jest przeszkodą przy zaciągnięciu kolejnej pożyczki.

Najpoważniejszą i ostatnią konsekwencją jest egzekucja komornicza. Na tym etapie dług zostaje sprzedany firmie windykacyjnej. Dłużnik jest o tym poinformowany, dlatego może negocjować warunki spłaty. Nie mamy już wpływu na swoją sytuację, kiedy problemem zajmie się komornik. Egzekwuje on mienie w ten sposób, aby zadłużenie zostało całkowicie rozliczone.