Zmiany w przepisach o kredycie konsumenckim a pożyczka na raty

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim zapewnieniem bezpieczeństwa

Rynek pożyczek pozabankowych zyskał aprobatę klientów i stał się alternatywą dla produktów finansowych oferowanych przez banki oraz SKOK’i. Z danych przekazanych przez instytucje pożyczkowe zrzeszone w KPF wynika, że liczba pożyczkobiorców w ciągu ostatnich trzech latach wzrosła ponad dwukrotnie.

Rozwój rynku pozabankowego miał niewątpliwie wpływ na podjęcie decyzji przez Radę Ministrów o uregulowaniu działalności instytucji pożyczkowych. Regulacje te w szczególności dotyczą podmiotów, których działalność nie wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Celem zmian wprowadzonych w nowelizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa klientom korzystającym, z usług instytucji pozabankowych oraz wyeliminowanie z rynku tych firm, które prowadzących nielegalne i nieuczciwe praktyki wobec swoich klientów.

Limit kosztów ogranicza koszty obsługi zadłużenia

Z punktu widzenia klienta najważniejsze zmiany dotyczą regulacji kosztów poza odsetkowych. Dotychczasowa praktyka gwarantowała firmom pożyczkowym pełną dowolność w kształtowaniu polityki kosztowej. Zdarzały się sytuacje, w których klienci byli obciążani bardzo dużymi opłatami, w tym karami finansowymi za opóźnienia w spłacie, tzw. opłaty windykacyjne, czy odsetki od odsetek. Taka dowolność powodowała, że opłaty dodatkowe często przekraczały kilkukrotnie kwotę udzielonej pożyczki.

Obecnie nowelizacja wprowadza nowe limity maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych kredytów konsumenckich, które w przypadku krótkoterminowych pożyczek wynoszą 25% całkowitej kwoty kredytu oraz 30% całkowitej kwoty kredytu w ujęciu rocznym.  Ponadto, wszystkie pozaodsetkowe opłaty nie mogą przekroczyć 100 proc. całkowitej kwoty kredytu. Coraz częściej wymagane jest również podanie informacji o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Jest to dla pożyczkobiorcy pewnego rodzaju kryterium wyboru pożyczki.

Okres spłaty pożyczki a nowelizacja ustawy

Kolejna ważna regulacja dotyczy możliwości przedłużania okresu spłaty pożyczki, opcji która była dostępna w niemal wszystkich ofertach pożyczkowych. Dotychczas klient miał możliwość wydłużenia okresu spłaty dowolną liczbę razy. Wystarczyło, iż klient w wyznaczonym terminie dokonywał opłaty za przedłużenie. Nowe przepisy mocno ograniczają możliwość przedłużeń i wysokość opłat za nie.

Pomyśl zanim wypełnisz wniosek o pożyczkę

Miej na uwadze, że regulacje nawet najbardziej rygorystyczne nie zwalniają Cię z podejmowania racjonalnych decyzji. Przed każdą decyzją o wzięciu pożyczki ratalnej oraz chwilówki należy rozważyć, czy jej spłata nie spowoduje poważnych kłopotów finansowych. Zawsze porównujmy oferty i koszty, sprawdzajmy jasność i precyzję umowy i dopasowujmy wysokość miesięcznej raty do swoich możliwości finansowych. Pamiętaj, że w pozyczkaOK.pl możesz wnioskować o pożyczkę dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb, a zobowiązanie możesz rozłożyć nawet na 30 rat.

Pamiętaj, że nowe regulacje rynku pożyczek nie zwalniają z rozważnych decyzji